Dánsky výrobca stavebníc Lego v septembri uvedie na trh farebné kocky, ktoré budú mať na povrchu výstupky zodpovedajúce číslam a písmenám v Braillovom písme. Netradičná verzia stavebnice má pomôcť nevidiacim deťom so vzdelávaním. Firma Lego projekt tri roky testovala v spolupráci s organizáciami, ktoré sa zameriavajú na podporu nevidiacich a slabozrakých po celom svete, napísal denník The Guardian.

Špeciálne kocky sa doteraz používali len v testovacích školách, nanovo sa dostanú aj do domácností. Pod výstupkami bude zobrazené číslo či písmeno vyryté bežným písmom. Stavebnica tak má pomôcť vidiacim členom rodiny učiť sa Braillove písmá a celkovo zlepšiť komunikáciu. Súčasťou balíka kociek budú aj tipy na ich využitie a hry.

S modernými technológiami, ktoré vedia previesť písaný text na hovorené slovo, stráca Braillovo písmo podľa niektorých na význame. Mnoho nevidiacich ho ale naďalej používa a vyzdvihuje napríklad možnosť čítať pomocou prstov a zároveň sluch využívať napríklad na počúvanie hudby.

Európska únia nevidiacich (EBU) uvádza, že znalosť Braillovho písma vedie k zlepšeniu pravopisu, čítania a písania, čo prispieva k vyššej úrovni vzdelania a k lepším pracovným príležitostiam pre osoby so zrakovým postihnutím.

Napríklad rodina Taylorovcov z Londýna si kocky s Braillovým písmom pochvaľuje, uľahčuje im komunikáciu v rámci domácnosti. Ich dcéra ich objavila v škole a vďaka nim prišla na chuť písmu, ktoré predtým považovala za zložité. Rodina teraz kocky používa napríklad na písanie odkazov. Namiesto toho, aby ich zložito písali na písacom stroji, ktorý symboly vyráža do papiera, tak si ich postavia z kociek na dosku. Ich dve dcéry, nevidiaca a vidiaca, tiež objavili nové možnosti komunikácie, čo zlepšilo ich vzťah.

Set s 287 kockami v piatich farbách sa od septembra bude predávať v piatich anglofónnych a piatich frankofónnych krajinách za necelých 80 libier (93 eur). Na budúci rok by podľa vedenia firmy Lego mala prísť talianska, nemecká a španielska verzia.

Braillovo písmo funguje na princípe šiestich plastických bodov vyrazených do materiálu, ktoré čitateľ vníma hmatom. V roku 1824 ho vynašiel Francúz Louis Braille, ktorý v detstve prišiel o zrak.

Ďalšie dôležité správy

Tím spoločnosti SuperScale
Neprehliadnite

Slováci zo SuperScale získali päť miliónov eur. Spolupracujú s Legom či s hernými gigantami