Prečo predsa len veda a technika nepokročili a nedajú sa predikovať či odhadnúť ďalšie zemetrasenia?
Neexistuje metodika, ktorá by z nejakých meraní bola schopná odhadnúť, že sa zemetrasenie blíži. Varovný systém sa, bohužiaľ, spúšťa až po zemetrasení a obete na životoch závisia často od toho, o koľko sú rýchlejšie elektromagnetické vlny pred seizmickými.
Aleš Špičák Zdroj: ig.cas.cz
Seizmológovia zbierajú predsa dáta, nedajú sa z historických údajov urobiť modely budúcich seizmických aktivít? Prečo sa prístroje nevylepšujú?
Prístroje sa, samozrejme, vylepšujú a ich cena klesá. Prístrojov je na svete toľko, že aj keď v Nepále vypadne infraštruktúra, signál alebo elektrina, tak stanice susedných štátov tieto dáta naďalej zbierajú. To, že niekde zemetrasenie vzniklo, vieme na základe dát z tisícok staníc po celom svete. Vďaka internetu môžete mať tieto dáta prakticky okamžite z akejkoľvek stanice, ktorých sieť je hustá.
V Nepále krátko pred zemetrasením spred dvoch týždňov na konferencii zverejnili odborníci výsledky geologických štúdií, ktoré naznačili, že zemetrasenie, ktoré vzniklo v krajine v 30. rokoch minulého storočia, je niečím, čo tu už bolo pred 700 rokmi. Už vtedy totiž zemetrasenia nasledovali po sebe v rozmedzí 80 rokov. Dodali, že 80 rokov od zemetrasenia v 30. rokoch uplynulo práve teraz. Ale musíte rozumieť, že príroda nefunguje ako hodinky a rozdiel môže byť aj 20 alebo 50 rokov.
Pracuje sa aktuálne na novej metóde alebo technológii, ktorá by lepšie odhadla blížiace sa zemetrasenie?
Nie, žiaden výskum cielený na predpovedanie miesta, času a rozsahu zemetrasenia neprebieha, pretože optimizmus zo 60. rokov, kedy do takýchto výskumov nalievali obrovské peniaze, vystriedala skepsa a viedlo to k skôr k efektívnemu riešenia následkov zemetrasenia.
Napríklad investovať do inžinierskych a územno-plánovaných aktivít tak, aby sa nestavalo na miestach, kde je možné čakať tektonickú činnosť a ak áno, tak aby boli stavby odolnejšie – zemetrasenie ich poškodí, ale nezrútia sa. Všetky obeti v Káthmandu nie sú obeťami zemetrasenia, ale sú obeťami vlastných stavieb. Seizmológovia inžinierom práve v tejto otázke dodávajú skvelé dáta o stave, ako sa povrch po zemetraseniach na danom mieste pohybuje. Sú to dáta o zrýchlení pôdy, ktoré môže v tejto oblasti nastať, čo sú dôležité informácie na to, ako bude stavba koncipovaná.
Médiá častejšie preberajú práve údaj o sile zemetrasenia, teda číslo - magnitudo, ktoré merajú prístroje, ale v praxi sa používa parameter intenzita zemetrasenia. Prečo?
Magnitudo určíte ako číslo zo seizmografu, teda ide o veličinu, ktorá je dobrá na to, aby sme si jednotlivé zemetrasenia vedeli porovnať. Kým zemetrasenie v Nepále s magnitudo 7,3 v obývanej oblasti vyvoláva znepokojenie, rovnaké zemetrasenie zažil aj sever Novej Guiney, ale tam nikto nebýva, preto to nikoho ani nerozrušilo. Ide o veličinu, ktorá absentuje od škôd a spoločenských problémov.
Na druhej strane poisťovne potrebujú vedieť, aké škody zemetrasenie spôsobilo a aby sa nemanipulovalo s poistnými udalosťami. Na tieto tieto účely sa používa makroseizmická intenzita, ktorá je založená na nás ľuďoch, ktorí zemetrasenie zažili. Na základe toho, čo ste zažili, vyplníte dotazník, kde sú otázky, ktoré sú formulované tak, aby odborník, ktorý dotazník spracováva, dokázal priradiť stupeň intenzity od jedného do 12 stupňov. Čím vyššie je číslo, tým sú škody väčšie. Každému číslu je priradená istá charakteristika, podobne ako v škole známkovanie.
Dajú sa na základe modelovania kvality stavieb odhadnúť počty obetí pri zemetrasení napríklad v Kalifornii, ktorá leží rovnako v nestabilnom pásme v porovnaní s Nepálom?
Áno, tieto odhady existujú a každý sa k nim môže ľahko dostať na webstránke Geologickej služby USA (USGS). Táto služba poskytuje informácie už 15 minút po zemetrasení o ohnisku a rovnako sa tam objaví aj odhad škôd a obetí. Odhady sú výpočtom z obrovskej databázy, ktorú USGS nazbieral – zahrňuje rozloženie obyvateľstva, je tam zahrnutá každá obec alebo neobývané miesto a rovnako je tam zahrnutá aj kvalita nehnuteľností.
Keď som pozeral na utorkové zemetrasenie tak najväčšia pravdepodobnosť, teda 35 percent, v počte obetí bude medzi sto až tisíc, čo je niekoľkonásobne nižší odhad, aký bol pri zemetrasení pred dvoma týždňami. S pravdepodobnosťou 33 percent budú škody po zemetrasení v rozmedzí 10 až 100 miliónov dolárov.