Onkologická dietologička Nichole Andrewsová prezradila, ktorých sedem druhov potravín a nápojov by v jedálničku obmedzila, pretože môžu zvyšovať riziko vzniku rakoviny alebo jej návratu.
1. Alkohol
Podľa amerického Centra pre kontrolu a prevenciu chorôb zvyšuje konzumácia alkoholu riziko vzniku rakoviny úst a hrdla, hrtana, pažeráka, pečene, prsníka, hrubého čreva a konečníka. Telo alkohol namiesto trávenia rozkladá na chemickú látku nazývanú acetaldehyd. Tá môže poškodzovať DNA a spomaľovať jej opravu.
2. Spracované mäsové výrobky
Svetová zdravotnícka organizácia označila spracované mäsové výrobky v roku 2015 za karcinogén. Ich konzumácia zvyšuje riziko vzniku rakoviny hrubého čreva. Odborníci sa domnievajú, že príčinou sú dusičnany v mäse, ktoré v kombinácii s určitými látkami v tele poškodzujú bunky.
Spracované mäso navyše patrí medzi ultraspracované potraviny. Nedávny výskum odhalil, že ľudia, ktorí ich jedia o desať percent viac než ostatní, majú o 23 percent vyššie riziko vzniku rakoviny hlavy a krku.
3. Sýtené sladené nápoje
Sýtené sladené nápoje sú plné prázdnych kalórií. Ich pitie preto vedie k nadmernému priberaniu, čo zvyšuje riziko 13 rôznych druhov rakoviny. Staršie ženy, ktoré vypijú jeden sladený nápoj denne, majú „výrazne vyššie“ riziko vzniku rakoviny pečene a úmrtia na chronické ochorenie pečene. Konzumácia sladkých alebo umelo sladených nápojov takisto preukázateľne zvyšuje riziko vzniku srdcových ochorení. Andrewsová namiesto nich odporúča vodu alebo nesladený ľadový čaj.
4. Červené mäso
Konzumácia od 500 gramov červeného mäsa týždenne súvisí s vyšším rizikom rakoviny hrubého čreva. Hoci je bohaté na živiny, obsahuje hemové železo, ktoré môže podporovať produkciu potenciálne karcinogénnych látok.
5. Kávové nápoje
Káva má množstvo zdravotných výhod. Konzumácia troch až štyroch šálok denne preukázateľne znižuje riziko vzniku rakoviny pečene a iných ochorení pečene súvisiacich s alkoholom. V prípade „tučných“ kávových nápojov, akými je frappuccino, to však neplatí. Ich nadmerná konzumácia môže navyše pre ich vysoký obsah kalórií viesť k priberaniu. Obezita je pritom jedným z významných rizikových faktorov pre vznik rôznych typov rakoviny.
6. Biela múka
Výrobky z bielej múky nemajú priamy súvis so zvýšeným rizikom rakoviny. Andrewsovej však prekáža ich nízky obsah vlákniny, a preto radšej volí celozrnné výrobky, ktoré navyše pomáhajú znižovať riziko rakoviny hrubého čreva a prsníka.
7. Rastlinné mlieka
Napriek popularite alternatívnych mliečnych výrobkov uprednostňuje dietetička plnotučné kravské mlieko bohaté na živiny. „Rastlinné mlieka nepijem, pretože majú veľmi nízky obsah bielkovín,“ dodáva. Vápnik obsiahnutý v kravskom mlieku podľa nej navyše znižuje riziko rakoviny hrubého čreva.