„Do práce na tomto zozname sa zapoja aj orgány činné v trestnom konaní, ministerstvo priemyslu a obchodu a Roskomnadzor každý z hľadiska svojej kompetencie. Samozrejme, zoznam je otvorený. Akonáhle existujú spoločnosti, ktoré deklarujú svoj odchod bez poskytnutia záruk ruským spotrebiteľom, doplnia sa tam. Budú sa na nich uplatňovať správne, trestné a súdne konania," vysvetlil Oleg Pavlov, vedúci organizácie Public Consumer Initiative, píše denník Ukrajinská Pravda.
Vláda podľa neho zaujala jednotný postoj, že zahraničný biznis nemôže len tak zavrieť svoje obchody v Rusku. Pripomenul, že bývalý podpredseda vlády Andrej Belousov hovoril o podobných scenároch rozvoja vzťahov so zahraničnými partnermi a tajomník Putinovej strany Jednotné Rusko Andrej Turčak hovoril aj o možnom znárodnení.
„Byť na čiernej listine znamená pre porušujúcu spoločnosť a jej vedenie realizáciu nasledujúcich rizík: zabavenie účtov a majetku, zavedenie externej správy, znárodnenie majetku. Manažment týchto spoločností môže byť stíhaný aj za úmyselný bankrot a podvod v obzvlášť veľkom rozsahu,“ dodal Pavlov.
Zoznam zahŕňa spoločnosti ako Volkswagen, Apple, IKEA, Microsoft, IBM, Shell, McDonald's, Porsche, Toyota, H&M a ďalšie.