Pre väčšinu ľudí je cieľom tvrdo pracovať, šetriť peniaze a odísť do predčasného dôchodku.

Medzi mladšími pracovníkmi sa však objavuje trend tzv. „soft savingu“ (mäkkého sporenia), ktorý spochybňuje tradičný spôsob myslenia. Znamená odložiť si menej peňazí pre budúcnosť a použiť ich viac v súčasnosti.

CNBC informuje, že na tejto vlne sa nesie najmä generácia Z. „Mäkké sporenie je z pohľadu používania financií odpoveďou na mäkký život,“ uvádza sa v správe spoločnosti Intuit, ktorá pripravila štúdiu indexu prosperity.

„Mäkký život“ je životný štýl, ktorý zahŕňa pohodlie, obmedzovanie stresu, pričom uprednostňuje osobný rast a duševnú pohodu. Zo správy vyplýva, že prístup k investovaniu a osobným financiám zo strany Gen Z – tých, ktorí sa narodili po roku 1997 – je „mäkší“, ako majú predchádzajúce ročníky.

Mladší investori majú tendenciu míňať peniaze na osobné potreby. Zároveň hľadajú emocionálne spojenie so značkami a odborníkmi, s ktorými sa rozhodnú spolupracovať, povedala pre CNBC výkonná riaditeľka a vedúca oddelenia poradcov BlackRock's U.S. Wealth Advisory Liz Koehlerová.

Život vyhráva nad peniazmi

Traja zo štyroch respondentov z Gen Z by radšej mali vyššiu kvalitu života ako peniaze navyše vo svojich bankách, ukazuje správa Intuit. Miera osobných úspor medzi Američanmi je pomerne nízka. Podľa údajov z Trading Economics bola v auguste na úrovni 3,9 percenta v porovnaní s 8,51 percenta, čo bol priemer posledného desaťročia. Jedným z dôvodov poklesu osobných úspor sú dôsledky kovidovej pandémie, povedala viceprezidentka konzultačnej firmy Fidelity Investments Ryan Viktorinová.

Ďalším dôvodom je inflácia, ktorá komplikuje sporenie. V súčasnosti sa menia sa aj finančné ciele medzi pracovníkmi. Keď mladší ľudia vstupujú do pracovného procesu, chcú použiť každý jeden cent, aby si užili život, hovorí R. Viktorinová. Viacerí sa však obávajú, že možno vôbec nebudú môcť odísť do dôchodku.

Správa BlackRock ukazuje, že v roku 2023 si len 53 percent pracovníkov myslí, že sa im podarí odísť do dôchodku so životným štýlom, aký si želajú. Dôvodmi pesimizmu sú nedostatok dôchodkového príjmu, obavy z kolísania trhu a vysoká inflácia. Rovnaké názory zdieľajú aj mladší pracovníci, keď si dvaja z troch príslušníkov generácie Z nie sú istí, či niekedy budú mať dosť peňazí na dôchodok.

Okrem toho, Transamerica Center for Retirement Studies zistilo, že takmer polovica pracujúcej populácie buď očakáva, že bude pracovať aj po dosiahnutí veku 65 rokov, alebo do dôchodku neplánuje odísť vôbec. Približne 41 percent z generácie Z a 44 percent mileniálov –, teda tých, ktorí majú v súčasnosti 27 až 42 rokov –, má oveľa väčšiu pravdepodobnosť, že budú chcieť počas dôchodku vykonávať naďalej aj nejakú formu platenej práce.

Míňa sa viac na zábavu

Na čo teraz míňajú ľudia najviac? Štúdia spoločnosti Intuit zistila, že mileniáli a generácia Z sú ochotnejší míňať peniaze na svoje koníčky a robiť neplánované nákupy v porovnaní s generáciou X a boomermi. Mladšia generácia uprednostňuje cestovanie a zábavu.

Andy Reed, vedúci výskumu investorského správania vo firme Vanguard uviedol, že výdavky generácie Z na zábavu sa v roku 2022 zvýšili na 4,4 percenta v porovnaní s 3,3 percenta v roku 2019.

Okrem toho sa Američania „znovu zameriavajú“ na cestovanie po pandémii, čo je možný dôvod, prečo dochádza k poklesu miery osobných úspor, povedala R. Viktorinová z Fidelity. Hoci mladšia generácia šetrí menej, neznamená to teda, že žije od výplaty do výplaty.

Ďalšie dôležité správy

Ilustračná fotografia
Neprehliadnite

Pri šetrení na dôchodok sú najefektívnejšie fondy, tvrdí odborník na investovanie