Vláda na dnešnom rokovaní schválila návrh zákona o rodičovskom príspevku z dielne ministerky práce Viery Tomanovej, podľa ktorého štát nebude vyplácať rodičovský príspevok v jednej výške všetkým rodičom.  

Rezort chce zásluhovosť

Súčasných 164,22 eura budú dostávať matky, ktoré boli pred narodením dieťaťa nezamestnané, prípadne pracovali len krátkodobo a nesplnili podmienky na materské. Druhá skupina, v ktorej rodič starajúci sa o dieťa pred jeho narodením pracoval a platil sociálne odvody, bude mať nárok na rodičovský príspevok 256 eur. Podľa odhadu rezortu práce bude v roku 2010 patriť do tejto skupiny takmer 30-tisíc rodičov, z nižšieho príspevku bude musieť vyžiť trikrát viac rodín.

Podľa rezortu práce takýto systém zavádza zásluhovosť do vyplácania rodičovskej štátnej dávky. Ministerstvo financií v pripomienkovom konaní upozornilo, že zásluhovosť sa premieta už do materského príspevku a s návrhom nesúhlasilo. Zákon sa nepáčil ani odborárom, podľa ktorých zavádza do systému kastovníctvo.

Rodičovský príspevok po novom patrí rodičovi, ktorý nepracuje a zostáva s dieťaťom doma. Pracujúci rodičia majú nárok na príspevok na starostlivosť. Ten môže byť najviac vo výške rodičovského príspevku a vypláca sa na základe predložených účtov za služby zariadenia, ktoré dieťa navštevuje.

Podľa vládou schváleného zákona môže rodič, ktorý sa rozhodne odísť do práce skôr, ako mu zanikne nárok na rodičovský príspevok (do troch rokov veku dieťaťa), získať jednorazový príspevok vo výške 25 percent rodičovského príspevku. V prípade, že by sa dostal do situácie, na základe ktorej by musel prácu opustiť a chcel by sa opäť venovať dieťaťu „na plný úväzok“, zaplatí za to. Štát mu bude vyplácať rodičovský príspevok o štvrtinu nižší.

Obe sadzby rodičovského príspevku by sa mali každoročne valorizovať podľa životného minima. Ak zákon schváli aj parlament, platiť bude od 1. januára 2010.  

Milióny študentom

Vláda tiež schválila novelu Zákonníka práce, ktorá upravuje možnosti uzatvárania pracovných zmlúv na dobu určitú. Po novom sa zamestnávateľ a zamestnanec môžu dohodnúť na zmluve trvajúcej najviac dva roky. Pracovná zmluva na dobu určitú sa bude dať predĺžiť alebo opätovného dohodnúť maximálne dvakrát v priebehu 24 mesiacov.

Rezort školstva odchádzal z rokovania vlády s prísľubom 38 miliónov eur na pokrytie nákladov pre 5 300 dodatočne prijatých študentov vysokých škôl. Ani s týmto návrhom ministerstvo financií v pripomienkovom konaní zásadne nesúhlasilo.

Minister školstva Ján Mikolaj tiež presadil návrh zákona o celoživotnom vzdelávaní. „Celoživotné vzdelávanie je treba vnímať ako systém vzdelávania, ktorý prostredníctvom ďalšieho vzdelávania umožňuje získať nové vedomosti, zručnosti a schopnosti doplňujúce, ktoré boli nadobudnuté v školskom vzdelávaní,“ vysvetlil cieľ zákona rezort v dôvodovej správe. Na jeho základe by mali vzniknúť nové vzdelávacie inštitúcie, ktoré budú poskytovať vzdelávacie kurzy reflektujúce potreby trhu práce.

Foto na titulke - Flickr.com