Materské povinnosti prinútili Katy Hewinovú v práci trochu spomaliť. Rozlúčila sa napríklad nielen so služobnými cestami do zahraničia, ale aj šancami na povýšenie, ktoré by pre ňu znamenalo viac povinností. Jej dospievajúce deti sú síce na prahu dospelosti, no paradoxne musí teraz kvôli nim doma tráviť oveľa viac času, než keď boli malé bábätká. „Vždy hovorím, že väčšie deti znamenajú aj väčšie problémy,“ posťažovala sa Financial Times.

Výchova dospievajúcich detí je podľa Hewinovej naozaj náročná. „Chcú a zároveň nechcú vašu pozornosť. Musíte byť preto nablízku pre prípad, že by sa s vami chceli porozprávať,“ vysvetlila slobodná matka, ktorá sa na rozdiel od väčšiny stretla u zamestnávateľa s pochopením. Firma Janus Henderson, pre ktorú pracuje, jej totiž poskytla dostatočne flexibilný pracovný čas, aby sa mohla deťom venovať podľa potrieb. „Viem, že pracujem veľmi tvrdo – len to robím v iných časoch,“ dodala.

Mnohí pracujúci rodičia to šťastie nemajú. Koučka Daisy Dowlingová radí zamestnávateľom, ako k nim pristupovať. „Rodičia tínedžerov sú takmer neviditeľní,“ dodala s tým, že väčšina firiem v rámci benefitov myslí iba na dospelých s malými deťmi a na tých s tínedžermi zabúda. „Keď dieťa dosiahne určitý vek, zamestnávateľ očakáva, že zamestnanci začnú opäť pracovať viac. Má menej pochopenia pre požiadavky starších detí,“ posťažovala sa denníku Financial Times jedna z pracujúcich matiek.

Dowlingová takisto upozornila na zhoršujúce sa zdravie detí. Podľa odhadov Kráľovskej akadémie pediatrie a detského zdravia (RCPCH) trpí v Spojenom kráľovstve duševnou poruchou takmer každé piate dieťa vo veku od 7 do 17 rokov, čo predstavuje 50-percentný nárast od roku 2017. „Domov býval útočiskom. Teraz si rodičia berú prácu aj domov,“ dodala Dowlingová.

Nedávny prieskum odhalil, že 13 percent rodičov, ktorí riešili duševné zdravie svojho dieťaťa, muselo dať v práci výpoveď. Mnohí iní si zas musia brať neplatené voľno, čo môže zvýšiť tlak na rozpočet domácnosti. Kariérny kouč Robbie Green z Talking Talent je presvedčený, že spoločnosti musia rešpektovať snahu zamestnancov stanoviť si v rámci výkonnosti určité hranice. Suzanne Aldersonová, ktorá musela takisto odísť z práce, keď u jej dcéry došlo k zhoršeniu duševného zdravia, ale trvá na tom, aby toto pravidlo platilo aj v prípade rodičov starších detí. „Je chyba myslieť si, že výchova je náročnejšia iba vtedy, keď je dieťa mladšie,“ uzavrela.

Ďalšie dôležité správy

Ilustračná fotka
Neprehliadnite

Hovoriť o duševnom zdraví už na pracovisku nie je tabu. Paradoxne to problémy len zhoršuje