Rekreačné poukazy budú od januára 2021 pre firmy a zamestnancov drahšie. Z príspevku sa majú platiť odvody aj daň z príjmu. Vyplýva to z návrhu Výboru Národnej rady SR pre financie a rozpočet. Návrh bol predložený k novele zákona o dani z príjmov. Novelu chválila vláda aj parlament. Zdanením stratí nie len zamestnanec, ale aj zamestnávatelia, ktorých to ešte viac zaťaží, uviedol index.sme.sk
Rekreačné poukazy musia poskytovať zamestnávatelia, ktorí majú viac ako 49 zamestnancov. Je možné ho využiť výlučne v Slovenskej republike u poskytovateľov služieb, ktorí majú zmluvný vzťah s poskytovateľom. Podmienkou získania poukazu je, aby bol pobyt minimálne na dve noci. Poskytnutý je iba zamestnancovi, ktorého zamestnanecký pomer trval aspoň dva roky. Je neprenosný a platný do konca kalendárneho roka, v ktorom bol vydaný.
Viac ako tretina Slovákov si nemôže dovoliť týždennú dovolenku
Suma vytýčená na rok predstavuje najviac 275 eur. Tento zamestnanecký bonus bol od začiatku oslobodený od dane z príjmov a odvodov. Výbor parlamentu ale plánuje toto pravidlo zrušiť. Podľa rezortu financií by mohlo zdanenie rekreačných poukazov do štátneho rozpočtu priniesť ročne 35 miliónov.
Ako ďalej uviedol index.sme.sk, zrušenie oslobodenia rekreačného príspevku od daňovej povinnosti bude mať za následok uplatňovanie odvodov do Sociálnej a zdravotnej poisťovne. Ak zamestnanec vyčerpá celý príspevok, dostane k čistej mzde 275 eur. Po prijatí návrhu by sa mali z neho odpočítať zdravotné a sociálne odvody ako aj daň z príjmu. Teda pri plnej hodnote reakreačného príspevku je to 82 eur, zamestnanec tak dostane od zamestnávateľa 192, 91 eura, vysvetlila daňová poradkyňa Alica Orda Oravcová.
Rekreačné poukazy nepridajú na optimizme ani zamestnávateľom, ktorým teraz štát neposkytuje na ich vyplatenie žiadne financie. Zamestnávatelia budú musieť po novom z príspevku zaplatiť odvody, ktoré predstavujú 35,2 percenta. Ministerstvo financií chce zmeniť aj podmienku pre živnostníkov, ktorí si doposiaľ poukazy mohli uplatniť v daňovom priznaní. Podľa nového, príspevok od januára nebude pre živnostníkov daňovým výdavkom.
Česi cez leto minuli na Slovensku viac peňazí ako vlani. Prišlo ich však menej
Podľa Andreja Lasza, generálneho sekretára Asociácie priemyselných zväzov, je to ďalší zásah do podnikateľského prostredia. „Meniť pravidlá v neprospech podnikateľov v súčasnej zložitej a neistej ekonomickej situácii nepovažujeme za zodpovedné. Mnohí zamestnávatelia sú na pokraji svojich finančných možností,“ vyjadril sa Lasz. Vyjadril sa, že v okolitých krajinách je bežné benefity a odmeny nad rámec dohodnutej mzdy od daní oslobodiť, doplnil index.sme.sk
Ako uviedolportál e.dennikn.sk, k pozmeňujúcemu návrhu sa vyjadrila aj Asociácia hotelov a reštaurácií. Tej prekáža, že nový návrh výrazne uškodí cestovnému ruchu, jeho zamestnávateľom i zamestnancom. Cestovný ruch totižto patrí k odvetviam, ktoré sú najviac postihnuté pandémiou. Rovnako kritizovala, že takáto zmena sa objavila narýchlo a bez odbornej diskusie.
Rozhodnutie o rekreačných poukazoch malo prísť oveľa skôr, tvrdí ZCR
Organizácie cestovného ruchu požadovali, aby rekreačné poukazy platil štát. Taktiež navrhli, aby sa okruh poberateľov rozšíril. Obe požiadavky skončili neúspechom. Štát pred nástupom druhej vlny pandémie apoň prisľúbil vyplatenie kompenzácií z dôvodu poklesu tržieb, doplnil Denník E.
„Ministerstvo dopravy veľmi intenzívne vníma kritickú situáciu v cestovnom ruchu a chce im pomôcť. Pripravili sme preto niekoľko návrhov na zmiernenie negatívnych následkov v celom tomto segmente," skonštatoval hovorca MDV Ivan Rudolf. Zdôraznil, že pri príprave opatrení a riešení konkrétnej pomoci rezort úzko spolupracuje so zástupcami organizácií v cestovnom ruchu, aby presne charakterizovali problematické oblasti, informoval v minulosti TREND.
Okrem príspevku na rekreáciu navrhujú parlamentné výbory podobne postupovať napríklad aj pri príspevku na športovú činnosť dieťaťa poskytnutého zamestnancovi od zamestnávateľa. „Uvedené sa navrhuje ako jedno z prvých opatrení v programovom vyhlásení vlády, a to zrušenie výnimiek zo zdanenia príjmov," odôvodňuje spoločná správa. Oslobodenie príspevku na rekreáciu by sa tak podľa návrhu malo posledný raz uplatniť na rekreáciu, ktorá bola ukončená do 31. decembra tohto roka. Rovnako tak v prípade príspevku na športovú činnosť.