Jej obnovenie je podľa VÖK „enormne dôležité“, pretože vytvorí ekonomický impulz.
„Môže tu vzniknúť všeobecne výhodná situácia: z ekologicko-politického hľadiska sa zlepší ekologická bilancia vozového parku v Rakúsku, spotrebitelia získajú lacnejšie nové vozidlá, štátu budú plynúť dodatočné príjmy z daní a hospodárstvo dostane dôležitý impulz. Od automobilovej branže v Rakúsku priamo alebo nepriamo závisí 500-tisíc pracovných miest,“ píše VÖK vo svojom pondelkovom vyhlásení.
Združenie navyše vzhľadom na šírenie nového koronavírusu upozorňuje na riziko množstva konkurzov predajcov. Preto požaduje úpravu podmienok pre získanie prostriedkov z krízového fondu a urýchlenie spracovania bankami. „Produkty v tejto branži sú drahé, každý predajca v nich má niekoľko miliónov eur s minimálnou maržou. Preto je pre nich často ťažké dosiahnuť v bankách pochopenie, keďže pre ne takto vysoké sumy predstavujú veľké riziko,“ vysvetľuje VÖK.
VÖK okrem toho žiada úpravu zúčtovacieho obdobia pre získanie pomoci z krízového fondu. Predajcovia totiž pre dlhé dodacie lehoty nových vozidiel pocítia výpadok tržieb v dôsledku pandémie nového koronavírusu až o niekoľko mesiacov neskôr, takže si nebudú môcť nárokovať kompenzáciu z krízového fondu.