Kaitlin Klimmerová je kanadská expatka žijúca v Rakúsku. Jedným z najväčších kultúrnych šokov, ktoré po presťahovaní zažila, bolo pravidelné vetranie a otváranie okien. „Nie je to len bežná prax – je to priam posadnutosť,“ skonštatovala v článku pre Business Insider.
Rakúšania podľa nej berú „lüften“ tak vážne, pretože sa boja dýchať „odstáty vzduch“ a chcú sa vyhnúť prílišnej vlhkosti. Povinnosť vetrať je často uvedená aj ako jedna z podmienok v nájomných zmluvách. Praktika svedčí o tom, akým štýlom sa v Rakúsku stavajú domy a budovy. Vo všeobecnosti sú veľmi vzduchotesné, a preto je lüften nevyhnutný pre zabezpečenie dostatočného prúdenia vzduchu.
Ľudia svojou činnosťou, napríklad dýchaním, sprchovaním či potením sa, vytvárajú v miestnostiach vlhkosť. Päťminútové vetranie tento problém väčšinou spoľahlivo vyrieši. Praktikovanie lüftenu pred spaním považujú rakúske domácnosti za dôležitú súčasť večernej rutiny dokonca aj v tom najmrazivejšom počasí, keď sa domácnosti uchyľujú k intenzívnejšej verzii – takzvanému „stoßlüften“, čo v priamom preklade znamená „vzduchový šok“. Jeho podstatou je otvorenie okien na opačných koncoch miestnosti alebo domu s cieľom vytvoriť silný vzduchový prúd pre rýchlejšie vetranie.
Chlad podľa vedcov prispieva aj ku kvalitnejšiemu spánku. Prirodzený cyklus spánku a bdenia sa sčasti spolieha na pokles telesnej teploty, ktorý slúži ako signál pre mozog, že je čas uvoľňovať spánkový hormón melatonín, vďaka čomu začne človek pociťovať ospalosť.
Obyvatelia severských krajín takisto poznajú výhody čerstvého vzduchu, a preto svoje bábätká často nechávajú spávať von v kočíku. Čerstvý vzduch im vraj pomáha spať lepšie, a zrejme majú pravdu. „Spanie v chladnej miestnosti plnej čerstvého vzduchu vychádza z podobného konceptu,“ uzavrela Kanaďanka.