Ako vám neurochirurg zdôvodnil, že platnička vyrobená 3D tlačou je lepšia?
Vysvetlil mi, že každá platnička, ktorá je sériovo vyrábaná, je rovnaká, pritom ale v realite je každá iná. Má rôzne rozmery, štruktúru a podobne. Keď to vyrobia 3D tlačou, je to presne na mieru pacientovi. Dáva to väčšiu záruku, že sa platnička ujme. Pri implantovaní sériovo vyrábanej sa už stalo, že sa napríklad vysunula a dokonale neprirástla. Táto moja doslova sadla na miesto, lepšie sa to zrastie a snáď nedôjde k recidíve. To bol pre mňa ďalší silný argument, prečo mám ísť na takúto operáciu, aj keď je to u nás novinka.
Platnička vyrobená 3D tlačou Zdroj: Igor Stančík
Čakali ste dlho na samotný zákrok?
Príprava na operáciu trvala dva mesiace. Predtým mi to musela schváliť zdravotná poisťovňa a musel som ísť ešte na CT vyšetrenie, čo je na Slovensku problém. Rovnako ako keď potrebujete magnetickú rezonanciu. Čakacie doby sú neúnosné. Lekár napísal na žiadanku, že je potrebné urobiť submilimetrový sken ako podklad pre výrobu implantátu. Vo Zvolene sú tri zariadenia a ani na jednom mi to nevedeli spraviť. Nakoniec som našiel niekoho v Banskej Bystrici, kde mi to spravili. Poslal som snímky do martinskej nemocnice, odkiaľ mi ale volali, že mi to urobili zle. Musel som teda cestovať do Martina, kde mi prednosta vypísal novú žiadanku a zavolal do Banskej Bystrice, aby ma vzali čo najskôr. Prišiel som tam, spravili mi ho, potom o pár týždňov bola operácia.
Kde vám vyrábali platničky?
V Košiciach. Vyrábala to firma CEIT Biomedical Engineering. Výhodou bolo, že som tam nemusel chodiť. Poslali im scan chrbtice a podľa toho ju vyrobili. Ľudí, ktorí to vyrobili, som videl až pred operáciou, keď mi pred ňou prišli na izbu podať ruku. Bol som prekvapený, že sa to vyrába na Slovensku a tiež, že vo svete sa to už dávno používa ako bežná metóda.
Pred operáciou ste videli tie platničky, ktoré vyrobili na 3D tlačiarni?
Áno, prišiel mi ich ukázať sám prednosta. Boli sterilne zabalené, ukazoval mi, čo konkrétne mi implantujú, aký to má povrch a ubezpečoval ma, že som sa dobre rozhodol a že ma bude on operovať. Prístup bol úplne profesionálny.
Ako dlho trvala operácia a celkovo hospitalizácia v nemocnici?
Operácia trvala dve hodiny. Dali mi dve platničky, ktoré boli oproti pôvodným zničeným väčšie o centimeter, takže mi natiahli krk, aby to tam mohli vložiť. Údajne som sa prebral hneď po operácii ešte na sále. Ja si pamätám až to, ako som sa prebral večer na izbe.
Výmena platničky Zdroj: Igor Stančík
Ako ste sa cítili?
Ako keď máte v sebe morfium. Celú noc som nespal a blúznil. Na druhý deň sa to upravilo, z jednotky intenzívnej starostlivosti ma premiestnili na izbu. Cítil som bolesť, ale dávali mi silné lieky, takže to nebolo také hrozné. Prepustili ma na šiesty deň hospitalizácie. Rehabilitačná sestra mi dala edukačný plán, ukázala, ako sa mám doma rozcvičiť.
Operáciu ste podstúpili pred necelým mesiacom. Ako postupujete?
Lieky proti bolesti som vzal asi dva alebo trikrát. Prvé dva týždne som si pichal lieky proti krvným zrazeninám. Cvičil som cviky podľa edukačného plánu, postupne som začal zapájať aj ruky. Medzi sviatkami mám kontrolu u obvodného lekára, potom pôjdem rehabilitovať pod odborným dohľadom fyzioterapeuta. Od štvrtého do siedmeho týždňa má byť zaradený intenzívny cvičebný program s therabandom a kilovými činkami. Do troch mesiacov by mala byť obnovená funkcia krčnej chrbtice v plnom rozsahu. Ak som pred operáciou prešiel peši päť kilometrov, mal by som toľko prejsť aj tri mesiace po operácii.
Boli by ste ochotný ešte absolvovať takúto operáciu, keď už viete, čo to obnáša?
Budem musieť. Neurochirurg totiž zistil, že v driekovej oblasti chrbtice bude nielenže nutné vymeniť poškodenú platničku, ale tiež bude potrebné urobiť stabilizáciu chrbtice. Chcel ale najskôr vyriešiť krčnú chrbticu, lebo tam hrozilo ochrnutie od krku dole. V prípade driekovej chrbtice hrozí „len“ od pása dole. Druhá operácia by mala byť na jar, keď sa telo zregeneruje.