Kým sa vôbec niekto pozrel na snímky jeho chrbtice z magnetickej rezonancie, navštívil niekoľko ambulancií. Jeden neurológ mu dokonca povedal, že pokiaľ nemá nádor, operáciu nepotrebuje. Neurochirurg z martinskej nemocnice na to mal ale iný názor. Nielenže R. Brüllovi odporučil výmenu medzistavcových platničiek v krčnej aj driekovej oblasti chrbtice, ale zhodnotil, že bude potrebovať aj jej stabilizáciu.

Košická spoločnosť CEIT Biomedical Engineering zhotovila platničky 3D tlačou a prednosta neurochirurgickej kliniky Univerzitnej nemocnice Martin Branislav Kolarovszki mu ju voperoval. Cena takto individuálne vyrobenej náhrady bola 980 eur. Operáciu pacientovi preplatila jeho Union zdravotná poisťovňa. Zvolenčan R. Brüll pre TREND.sk porozprával, ako sa stal prvým Slovákom, ktorý podstúpil takýto zákrok.

Aký život ste viedli predtým, ako ste začali mať zdravotné problémy?

Keď som bol mladší, športoval som. Hrával som basketbal a behával. Neskôr, keď som začal pracovať, športom som sa venoval už iba rekreačne. Po tridsiatke som s tým prestal úplne a to bola asi najväčšia chyba.

Kedy ste prvýkrát zistili, že niečo nebude s vašou chrbticou v poriadku?

Keď som bol malý chlapec a počas tréningu sme robili cvik sed ľah. Ako prvý som vždy odpadával. Nie kvôli tomu, že by som mal slabé brušné svaly, ale kvôli krížom. Moje telo nebolo tak vyvinuté, aby znieslo takú záťaž, ale robil som to, lebo ma to veľmi bavilo. V zásade mi ale nič také nebolo, až keď som mal 16 rokov, bol som na vojenskej škole a na spartakiáde som mal úraz. Pri nácviku ma chlapci vyhodili do vzduchu, aby som urobil premet, no nedopatrením ma nechytili a ja som spadol na tvrdú drevenú palubovku.

Čo sa potom stalo?

Tam si to poriadne ani nikto nevšimol, že som spadol. Išiel som na ošetrovňu, dve hodiny som tam čakal, kým prišiel lekár a spýtal sa ma, čo sa stalo. Poslal ma do nemocnice, kde mi spravili röntgen. Mal som pohmoždeninu krčnej chrbtice. Dali mi golier, ktorý som nosil tri týždne, ale nastali nejaké komplikácie, tak som išiel do vojenskej nemocnice v Bratislave. Tam som podstúpil rehabilitácie a rôzne procedúry. Napríklad ma naťahovali na škripec, čo sa dnes už nerobí, lebo sa zistilo, že to viac uškodí ako pomôže. Potom ma z nemocnice poslali domov s tým, že musím cvičiť.

A cvičili ste?

Cvičil, ale prišla zmena doby. Divoké 90. roky. Ja som z Husákových detí a to je iná generácia. Začala doba, kedy bez peňazí nič nezmôžete. Účty platiť treba, a tak som sa musel dovzdelávať, naháňať za prácou, prispôsobiť dobe. V tom čase bolo pre mňa väčšou prioritou mať prácu ako cvičiť. Samozrejme, boli práce, ktoré som robiť nemohol, ale boli aj také, ktoré som ešte zvládal. Bolesť v tom čase navyše nebola ešte taká enormná.

Prvý Slovák s platničkou z 3D tlačiarne: Naše zdravotníctvo je len údržbárske

Výmena medzistavcových platničiek Zdroj: Igor Stančík

Kedy začala byť?

Zhoršovalo sa to postupom času. Mal som dve autonehody, sedavú prácu, pribral som 25 kilogramov. Po štyridsiatke ma začala bolieť kompletne celá chrbtica.

Ako ste to riešili?

Išiel som k svojmu obvodnému lekárovi, ktorý ma poslal k neurológovi. Navštívil som asi štyroch. Dnešné zdravotníctvo je zvláštne, akoby len údržbárske. Prídete do ambulancie a snažia sa vám pomôcť, ale nie je to o tom, že vám dajú, čo potrebujete, ale čo zdravotná poisťovňa zaplatí. Keď chcete alebo potrebujete vyskúšať viac, platíte si sám. Ja som si tak platil infúzie a injekcie, odporučené mi boli aj kúpele, ktoré by som si tiež platil sám.

Koľko vás stáli tie injekcie a infúzie?

Každý neurológ má rozdielny cenník. Niekde jedna injekcia stála sedem eur, niekde až 12 eur. Majú z toho spravený biznis. Keď prídete do Zvolena k neurológovi, okrem svojej ambulancie tam má ešte jednu miestnosť s lôžkami, kde podáva tieto terapie. Takto si privyrábajú, lebo zrejme zarábajú málo. Neviem, nevidím do toho. Ani neviem, či máme vôbec ešte v ústave, že je bezplatné zdravotníctvo.

Ako ste sa nakoniec dopracovali k operácii?

Bol som asi u štyroch neurológov, no ani jeden z nich si nepozrel moje snímky z magnetickej rezonancie. Vždy si len prečítali sprievodnú správu. Jeden z nich mi povedal, že sa musím sám rozhodnúť, komu budem veriť a tam ísť. Tak som tak urobil. Mal som to šťastie, že za mnou prišiel kamarát, ktorý fotí operácie prednostovi neurochirurgickej kliniky Univerzitnej nemocnice Martin. Odporučil mi ho, a tak som sa k nemu sám cez elektronický objednávací systém nemocnice objednal.

Aký bol jeho prístup?

Ako prvé si pozrel dátumy, kedy mi bola robená magnetická rezonancia a povedal, že je to polroka staré a poslal ma na nové vyšetrenia. Dal mi už ale zröntgenovať kompletne celú chrbticu. Nové snímky chcel aj kvôli tomu, že som podstúpil ozonoterapiu. To je procedúra, pri ktorej vám platničky obstreknú ozonoplynom, čím sa vysušia, stiahnu a prestanú tlačiť na nervy. Je to nová, veľmi agresívna metóda, o ktorej ani naši lekári veľa nevedia. Keď som už ale vyskúšal injekcie, infúzie aj cvičenie a nič nepomáhalo a nechcel som ísť na operáciu, vyskúšal som aj ozonoterapiu. Absolvoval som to dvakrát, samozrejme som si to zaplatil. Pomohlo mi to na pár mesiacov a potom sa bolesti vrátili. A platnička bola zničená.

Prvý Slovák s platničkou z 3D tlačiarne: Naše zdravotníctvo je len údržbárske

Operácia krčnej chrbtice Zdroj: Igor Stančík

Neurochirurg vám teda povedal, že ju treba vymeniť?

Na druhom vyšetrení v jeho ambulancii si pozrel CD-čko z magnetickej rezonancie. Kontroloval stavec po stavci, dával si to do 3D rozmeru. Pre mňa ako pacienta bolo veľkým prekvapením, že sa mi niekto tak dlho venoval. Povedal mi, že v oblasti krčnej chrbtice mám poškodené dve platničky s výrezom a útlakom na miešné kanály. Okrem toho aj výrastky, ktoré tlačia do durálneho vaku, kde je uložená miecha. Vysvetlil mi, že kvôli tomu mám pocit, že strácam citlivosť, že mi vypadávali predmety z ruky a podobne. Povedal, že tu pripadá do úvahy jedine operatívne riešenie.

Hneď ste súhlasili?

Pôvodne som vôbec nechcel ísť na operáciu, lebo to nie je ako operácia slepého čreva. Súhlasil som, lebo z prednostu sršali nielen skúsenosti, ale doslova vedecké poznatky. Vedel mi odôvodniť, prečo operáciu potrebujem, a tak som mu dôveroval. Mal som tiež istotu, že už má toho veľa odoperované a je teda zručný.

To on vám navrhol, že platničku vám vyrobia na 3D tlačiarni?

Áno. Povedal, že vyrobia titánové platničky 3D tlačou. Mal som byť tretí v poradí, komu takto vyrobené platničky budú implantovať. Nakoniec som bol ale prvý a zatiaľ jediný, lebo dvom pacientkám, ktoré mali byť operované predo mnou a mali inú zdravotnú poisťovňu ako ja, to neschválili. Ako som sa potom dozvedel, výroba implantátu 3D tlačou vraj bola lacnejšia, ako keby mi poisťovňa hradila sériovo vyrobenú platničku.