Muži sa často mylne domnievajú, že priberaniu sa s pribúdajúcim vekom nevyhnú, keďže im postupne klesajú hladiny testosterónu, spomaľuje sa metabolizmus či prirodzene ochabujú svaly. Takzvanému „pivnému pupku“ sa teda nemajú šancu vyhnúť. Je to nezmysel, tvrdia experti.

V strednom veku sa životný štýl mužov mení. Mnohí začnú zanedbávať cvičenie a oveľa častejšie siahať po alkohole. Sedavé trávenie voľného času, prejedanie sa, stres v práci či výchova detí takisto prispievajú k zhoršeniu postavy.

Zlá strava a kondička nie sú jedinými problémami, ktorým muži v strednom veku čelia. Často ich trápia pocity samoty, keďže ich priateľstvá zvyknú časom upadať. Duševné problémy môžu mať až smrteľné následky, pretože stredný vek je obdobím, keď sa muži najčastejšie uchyľujú k samovražde.

Dobrou správou je, že tento úpadok možno zvrátiť. Denník Telegraph sa preto opýtal odborníkov, ktorých zlozvykov by sa muži mali zbaviť, ak sa chcú vyhnúť povestnej kríze stredného veku. Tu je sedem najdôležitejších z nich:

1. Lenivosť

Je veľmi ľahké celý deň presedieť za stolom alebo sa po práci zvaliť na gauč a zapnúť televízor. Sedavý životný štýl zvyšuje úmrtnosť, ako aj riziko vzniku rakoviny hrubého čreva, vysokého krvného tlaku, osteoporózy, depresie a úzkosti. Okrem toho zdvojnásobuje riziko vzniku kardiovaskulárnych ochorení, cukrovky a obezity.

Odborníci odporúčajú zaviesť do každodenného života malé zmeny, ktoré budú motivovať k vyššej fyzickej aktivite. Tú si navyše netreba spájať iba s cvičením v posilňovni či športovaním. Aj prechádzky v prírode a akákoľvek iná aktivita, ktorá človeka dostane z bytu, dokážu byť prínosné.

2. Averzia k činkám

Dospelí ľudia by mali cvičeniu v miernej intenzite venovať aspoň 150 minút týždenne, t. j. niečo cez 20 minút denne. Dodržiavanie tohto odporúčania znižuje riziko rozvoja demencie o 30 percent, cukrovky 2. typu o 40 percent, vysokého krvného tlaku o zhruba 50 percent a depresie o 30 percent.

Cvičenie navyše v starobe pomáha predchádzať pádom, na následky ktorých zvykne väčšina starých ľudí umierať. Tréning svalov totiž nie je len o ich posilňovaní, ale aj zlepšení rovnováhy a koordinácie či posilnení šliach a väzív. Odborníci odporúčajú kúpiť si pár ľahkých jednoručiek domov a dvíhať ich napríklad počas vybavovania telefonátov.

3. Každodenné pitie alkoholu

Muži v strednom veku si často myslia, že ich spôsob pitia alkoholu je pre ich zdravie menej škodlivý než za mladi, keď nemali mieru a kupovali si len tie najlacnejšie značky páleniek. Zabúdajú ale na skutočnosť, že si pohárik často doprajú hoc i každý deň. Aj pri malých množstvách je alkohol toxín, ktorý je pre zdravie škodlivý. Odborníci preto odporúčajú s jeho pitím na pár dní v týždni prestať, aby mali orgány čas zotaviť sa.

4. Nečítanie etikiet

Aj drahé potraviny môžu byť plné škodlivých prísad, tuku, soli a cukru. Moderný človek zvykne denne prijať vyše polovicu kalórií z ultraspracovaných potravín. Tie obsahujú rôzne chemikálie, farbivá, sladidlá a konzervačné látky, ktoré majú na zdravie človeka nepriaznivý vplyv. Konzumácia ultraspracovaných potravín má súvis s predčasnými úmrtiami.

Najlepší spôsob, ako ich odhaliť, je čítať etikety v obchodoch. Ultraspracované potraviny majú väčšinou dlhšie zloženie a trvanlivosť.

5. Pozeranie televízora

Aktívny životný štýl spomaľuje starnutie mozgu. Po škole a nástupe do zamestnania začne väčšina mužov zanedbávať ďalší rozvoj myslenia a poznatkov. Namiesto toho sedia dennodenne pred televízorom a celý večer pozerajú filmy, seriály či videá na internete.

„Mozog je ako sval. Čím viac ho používate, tým je zdravší. Obzvlášť dôležité je nezanedbávať mentálnu aktivitu v strednom veku, aby ste sa vyhli mentálnemu úpadku v neskoršom veku,“ vysvetľuje behaviorálna psychologička Stephanie Daviesová.

Udržovaniu a rozvoju kognitívnych schopností prospieva najmä riešenie mentálne stimulujúcich úloh, akým je vzdelávanie sa, riešenie hádaniek, skladanie puzzle, navštevovanie online kurzov, hranie stolových hier či dokonca niektorých videohier.

6. Zanedbávanie partnerského vzťahu

Podľa štúdie z roku 2021 spokojnosť vo vzťahu klesá s vekom, pričom najhoršie ho vnímajú ľudia vo veku od 40 rokov. Za pokazenie partnerského vzťahu môžu často aj deti, ktoré rodičom zaberajú takmer všetok voľný čas.

Vzťah možno zlepšiť malými romantickými zvykmi. Partneri môžu napríklad začať chodiť spať v tú istú hodinu, držať sa viac za ruky či jesť pri jednom stole aspoň obed či večeru.

7. Zanedbávanie priateľov

Výskum nadácie Movember z roku 2018 zistil, že 27 percent mužov nemá žiadnych blízkych priateľov. Až 22 percent mužov vo veku nad 55 rokov uviedlo, že sa s priateľmi vôbec nestretávajú. Hodnotné priateľstvá sú pritom pre celkové zdravie a šťastie mužov veľmi dôležité. Pomáhajú znižovať stres a posilňovať ich emocionálnu inteligenciu. Jedna štúdia dokonca zistila, že môžu predĺžiť život o 22 percent.

Mužské priateľstvá sú väčšinou založené na fyzickej aktivite. Kamaráti spolu najčastejšie trávia čas sledovaním športových prenosov, aktívnym športovaním či sedením v bare. Jedným z hlavných dôvodov, prečo muži v 30-tke prichádzajú o priateľov, je sedenie na gauči za televízorom. Generálny riaditeľ charity na boj proti samovraždám Simon Gunning odporúča vytiahnuť päty z domu a zavolať priateľov na túru či do baru.

Ďalšie dôležité správy

Cute,Little,Children,With,Nursery,Teacher,In,Kindergarten.,Indoor,Activity
Neprehliadnite

Psychické zdravie detí sa na Slovensku zhoršuje. Trápi ich nervozita aj problémy so spánkom