Ak už prácu máte, no dostanete ponuku od inej firmy, nezneužite ju na to, aby ste od súčasného zamestnávateľa získali vyšší plat, varuje Chris Williams, bývalý viceprezident pre ľudské zdroje v Microsofte. Žiadať od šéfa protiponuku podľa neho nie je dobrý nápad. Vyhrážka odchodom totiž od základov zmení vaše vzájomné vzťahy.

Ponuka od iného zamestnávateľa svedčí o tom, že ste si aktívne hľadali inú prácu, podávali žiadosti a vedome absolvovali niekoľko kôl pohovorov. Je preto prirodzené, že váš súčasný zamestnávateľ ostane sklamaný a bude mať pocit zrady. Aj po navrhnutí protiponuky a následnej dohode vám už možno nikdy nebude dôverovať. Okrem toho nebude mať nikdy istotu, že sa situácia o pár mesiacov nezopakuje.

Nebuďte prekvapený, ak vám šéf prestane do rúk zverovať dôležité projekty. Čo keby ste v polovici realizácie odišli? Zabudnúť zrejme môžete aj na školenia či vyšší plat, keďže firme sa neoplatí investovať peniaze do niekoho, kto sa môže o týždeň zbaliť. „Vytúženú protiponuku ste síce dostali, no tam to končí. Firme ste dali jasne najavo, že váš vzťah je čisto ekonomický,“ vysvetlil Williams.

Aj keby boli peniaze jediným dôvodom, prečo chodíte na pohovory do iných firiem, musíte sa sami seba opýtať, prečo je vaša súčasná spoločnosť ochotná ponúknuť vám peniaze, až keď jej začnete hroziť odchodom. Odpoveď býva často deprimujúca. Vedenie si zrejme nemyslí, že si zvýšenie platu zaslúžite, no dostali ste ho do úzkych a preto nemá na výber. Na niektorých šéfov ale vyhrážka nemusí vôbec zabrať a s protiponukou sa môžete rozlúčiť. „Nepoužívajte ponuku od inej firmy ako páku, ak ju nie ste na sto percent pripravený prijať. Môže to byť jediná ponuka, ktorú dostanete,“ uzavrel Williams.

Ďalšie dôležité správy

Sam Dogen
Neprehliadnite

Milionár má pre nespokojných zamestnancov netradičnú radu. Radšej výpoveď než dobrovoľný odchod