Aktualizované 27.7.2011 o 14:28 o reakcie Smeru-SD a odborárov
Vládnej koalícii odpadlo mnoho starostí ohľadom zmien v Zákonníku práce. Prezident Ivan Gašparovič dnes nečakane podpísal novelu, ktorú koaliční poslanci tesne schválili začiatkom mesiaca. Keby hlava štátu zmeny pracovného práva vetovala, opätovné hlasovanie v parlamente by mohlo byť komplikovaným orieškom. Koaličnej štvorke totiž chýbala podpora skupiny okolo Igora Matoviča.
Prezident sa k podpisu novely bližšie nevyjadril. Na súhlas so zákonníkom ho však nedávno v otvorenom liste vyzývali zástupcovia podnikov - Republiková únia zamestnávateľov a Asociácia zamestnávateľských zväzov a združení, ako aj Slovenská obchodná a priemyselná komora. SOPK pritom nebola nepriateľsky naladená ani voči bývalej vláde Roberta Fica (Smer-SD), jej šéf Peter Mihók vtedy viedol Cenovú radu, poradný orgán kabinetu, ktorá mala kontrolovať neprimerané zdražovanie po zavedení eura.
Zmeny Zákonníka práce získajú účinnosť od 1. septembra. Zamestnávateľom sa uľaví pri prepúšťaní – nebudú totiž musieť vyplácať naraz odstupné a ponechať pracovníka vo výpovednej lehote. Okrem toho sa spružňujú nadčasy a prácu na dobu určitú bude možné uzavrieť najviac na tri roky a počas tohto obdobia ju predĺžiť najviac trikrát, doteraz to boli dva roky a najviac dve predĺženia.
Zástupcovia zamestnávateľov nepovažovali zmeny za dostatočne razantné, odborári a opozícia na čele so Smerom-SD ich naopak ostro kritizovali. Najsilnejšia opozičná strana dokonca do parlamentu narýchlo zvolávala svojich poslancov z dovoleniek, aby zvýšila šancu, že nový zákonník neprejde. "Ja som doposiaľ nezaregistroval žiadne oficiálne stanovisko prezidenta, ktorým by vysvetlil, prečo napriek dosť výraznému odporu aj veľkej časti politického spektra postupoval takto. Musel zaregistrovať aj veľmi silný odpor odborových združení. Priznám sa, že si to neviem vysvetliť," reagoval pre TASR poslanec Smeru-SD Branislav Ondruš.
Zmeny podporilo 74 poslancov, a na schválenie to stačilo len preto, že sa štyria Obyčajní ľudia na hlasovaní nezúčastnili, čím sa znížilo potrebné kvórum. Keby prezident zákon vrátil, musela by v snemovni zahlasovať za nadpolovičná väčšina všetkých poslancov – teda aspoň 76 zo 150.
Problémom navyše by v prípade prezidentovho veta bol aj čas – ak by chcela koalícia dodržať termín účinnosti od začiatku septembra, musela by narýchlo počas prázdnin zvolávať mimoriadnu schôdzu parlamentu.
Prezident obvykle kľúčové zákony koalícii vracia do parlamentu, tentoraz tak ale neurobil ani pri ďalšej dôležitej novele – Trestného poriadku a Trestného zákona. Nepodpísal iba zmeny zákona o cestnej premávke, ktorými sa tak poslanci budú musieť zaoberať ešte raz.
Odborári dnes vyhlásili, že budú štrajkovať a obrátia sa na Ústavný súd a Medzinárodnú organizáciu práce. Podľa TASR chcú napríklad napadnúť ustanovenie, podľa ktorého budú zdravotné sestry staršie ako 50 rokov môcť odmietnuť nadčasy. "Ja to vítam a som rád, že takéto niečo je, ale chcem to pre všetkých. Takisto žena za pokladňou alebo v strojárskych, hutníckych podnikoch či niektorých automobilkách by mala mať právo odmietnuť robiť nočné alebo nadčas. Ide o jasnú diskrimináciu," tvrdil šéf odborového zväzu Kovo Emil Machyna.
Ilustračné foto na titulke - Vladimír Benko