Hoci sa vedcom ešte úplne nepodarilo pochopiť proces starnutia, môžeme ho podľa faktorov, ktoré ho ovplyvňujú, rozdeliť na vnútorné a vonkajšie. Vnútorné starnutie má súvis s genetikou a vonkajšie so životným štýlom vrátane fajčenia, cvičenia a stravy, píše portál CNBC.
Doktor Neil Pauvlin je expertom na dlhovekosť a regeneračnú medicínu. Jeho náplňou práce je pomáhať manažérom, športovcom a celebritám zlepšovať zdravie prostredníctvom úpravy vonkajších faktorov. Na základe svojich skúseností zistil, že nekvalitný spánok je najčastejšou príčinou predčasného starnutia.
Prečo nedostatok spánku zrýchľuje starnutie
Počas spánku sa telo hojí. Spánok trvajúci sedem až osem hodín prispieva k lepšiemu zdraviu buniek a tkaniva, zlepšuje kognitívne funkcie, imunitu, hladiny energie a metabolizmus.
Nedostatok spánku môže spôsobovať vznik rôznych zdravotných problémov vrátane vysokého krvného tlaku, depresie, obezity, mŕtvice, cukrovky a srdcových chorôb.
Nedostatok spánku môže spôsobovať aj:
1. Vrásky a predčasné starnutie pokožky
Našu pokožku tvorí niekoľko proteínov vrátane kolagénu a elastínu, vďaka ktorým je pevná a pružná. Nedostatok spánku môže podľa niektorých štúdií ovplyvniť kvalitu týchto látok, čo môže viesť k vzniku vrások a ochabovaniu pokožky.
2. Kognitívne poruchy
Nedostatok spánku môže z krátkodobého hľadiska viesť k zhoršeniu motorických schopností, pomalšiemu spracovávaniu informácií, zníženej pozornosti a emočnej kapacite. Dlhodobé problémy so spánkom môžu zvyšovať riziko zhoršenia kognitívnych funkcií a pamäti či rozvoja Alzheimerovej choroby.
3. Oslabenie imunity
Počas spánku vytvára imunitný systém bunky, ktoré telu pomáhajú bojovať proti patogénom spôsobujúcim rôzne ochorenia. Na konci spánkového cyklu sa bunky presúvajú do tých častí tela, kde sú potrebné.
Štúdie odhalili, že organizmus človeka nemusí byť vinou nekvalitného spánku schopný efektívne proti patogénom bojovať, čo môže viesť k dlhšej rekonvalescencii.
Ako na kvalitnejší spánok
Mnohí ľudia si neuvedomujú, aký vplyv má nedostatok spánku na ich celkové zdravie. Zlepšiť kvalitu spánku môže pomôcť niekoľko malých zmien životného štýlu:
Konzistentnosť – Udržiavanie pravidelného spánkového režimu pomáha udržiavať normálny cirkadiánny rytmus.
Ranné lúče ihneď po prebudení – Táto praktika resetuje cirkadiánny rytmus tým, že telo presvedčí, že je ráno. Vďaka tomu bude potom človek vedieť večer rýchlejšie zaspať.
Menej kofeínu a alkoholu – Kofeínu sa treba vyhnúť minimálne osem a alkoholu tri hodiny pred spaním.
Menej času na mobile či počítači – Obrazovky elektronických zariadení vyžarujú modré svetlo, ktoré nepriaznivo ovplyvňuje kvalitu spánku.
Čas vypnúť – Čítanie knihy či teplý kúpeľ telu signalizuje, že je čas sa upokojiť a ísť spať, čo uľahčuje zaspávanie.
Útulná spálňa – K lepšiemu spánku prispieva kvalitný matrac, pohodlná posteľná bielizeň, maska na oči či akákoľvek pomôcka, ktorá navodzuje pocit pohodlia a pokoja.