„Práce pre lenivé dievčatá“ sú dobre platené, flexibilné pracovné pozície, ktoré zamestnancom umožňujú mať zdravú rovnováhu medzi prácou a osobným životom. To, že sa tak nazývajú ale neznamená, že sa ľudia v práci flákajú, píše portál NBS News.

Zamestnanci, ktorí zastávajú tieto typy pozícií na sociálnych sieťach zdôrazňujú, že síce majú počas práce viac času na oddych, no vždy si svoje povinnosti plnia. Čoraz viac ich totiž unavuje, že ich ľudia na internete za tento spôsob práce kritizujú. V rámci trhu práce totiž donedávna vládol trend, ktorý oslavoval nadmernú prácu. Mnoho dospelých dnes preto bojuje so syndrómom vyhorenia.

Satira na pracovnú kultúru

Myšlienka „prác pre lenivé dievčatá“ sa po prvý raz objavila na TikToku a odvtedy si získala viac než 18 miliónov fanúšikov. Jej cieľom je povzbudiť zamestnancov, aby si v práci začali stanovovať pevnejšie hranice. Mnohí pracovníci tvrdia, že majú plné zuby názoru, že sú zlými zamestnancami, ak nechcú, aby sa celý ich život točil iba okolo roboty.

Podľa Gabrielle Judgeovej, ktorá pojem „práca pre lenivé dievčatá“ vymyslela, by sa človek nemal v živote sústrediť len na kariéru. „Je to, ako keby ste všetko stavili na jednu kartu, nad ktorou nutne nemáte plnú kontrolu,“ vysvetlila s tým, že ju kontroverznosť jej myšlienky vôbec neprekvapila. Pojem „práca pre lenivé dievčatá“ myslela ako satiru, ktorou chcela dokázať, že spoločnosť často vníma zdravú rovnováhu medzi prácou a životom ako lenivosť.

Bonnie Edilberová pracuje ako personalistka v technologickej spoločnosti. Na TikToku sa pochválila, že aj jej pozíciu možno označiť za „prácu pre lenivé dievčatá“. Aj napriek tomu jej šéf dôveruje a vie, že si svoje povinnosti splní aj keby si musela v priebehu dňa odbehnúť ku kaderníkovi.

„To, že očakávate prácu, ktorá je dobre platená, umožňuje vám mať zdravú rovnováhu medzi prácou a osobným životom a nie ste po nej prepracovaný, nemá s lenivosťou nič spoločné,“ povedala Edilberová vo videu. Vysvetlila, že väčšina spoločností ponúkajúcich „lenivé práce“ má na zamestnancov tak vysoké nároky, že by sa tam žiadny flákač v prvom rade ani nedostal.

Zmena myslenia

Počas pandémie svoje priority radikálne prehodnotilo mnoho zamestnancov po celom svete. Nový, pomalší spôsob života im začal vyhovovať oveľa viac a prechod na prácu z domu odhalil, že flexibilita je v práci možná aj bez poklesu produktivity. Zamestnanci si už na toto usporiadanie zvykli, a tak sa odmietajú vrátiť k starým spôsobom.

Danielle Robertsová to na TikToku označila za akúsi malú revolúciu ľudí, ktorí majú pocit, že zamestnávatelia zanedbávajú ich potreby. „Ľudia denne trávia veľa hodín tým, že robia niečo, čo ich vyčerpáva a nezlepšuje ani ich kvalitu života,“ vysvetlila Robertsová.

Ak má človek čas žiť podľa seba, je šťastnejší a podáva v práci lepší výkon, pretože do nej chodí viac oddýchnutý a má viac energie. „Ukázalo sa, že 40-hodinový pracovný týždeň je už zastaralý. Rovnaké množstvo práce, ak nie viac, vie človek spraviť za zlomok tohto času,“ uzavrela Robertsová s tým, že zamestnávatelia by mali svojim zamestnancom v tomto smere veriť.

Ďalšie dôležité správy

Ako firmy bojujú o talenty. Zvyšujú platy a rozdávajú akcie
Neprehliadnite

Firmy v boji o talenty pritvrdzujú. Zamestnancov si chcú udržať netradičnými benefitmi