Neurovedkyňa Mithu Storoniová zistila, že vyššiu efektivitu možno dosiahnuť prispôsobením pracovného režimu prirodzenému rytmu mozgu. Počas výskumu pre svoju najnovšiu knihu „Hyperefficient“, ktorá sa zaoberá efektívnou prácou v dobe umelej inteligencie, urobila tri jednoduché zmeny v spôsobe práce. Podľa nej tradičný pracovný režim od 9:00 do 17:00 brzdí kreativitu a neberie do úvahy prirodzený rytmus mozgu ani individuálne potreby ľudí.
Podľa M. Storoniovej existujú dôkazy o tom, že mozog je v rôznych časoch dňa schopný vykonávať rôzne úlohy s odlišnou efektivitou. Kreatívne a inovatívne riešenie problémov „vrcholí mimo špičky“, teda skoro ráno a neskoro večer, zatiaľ čo počas doobedia sme viac sústredení a schopní sa venovať úlohám, ktoré vyžadujú hlboké sústredenie. Popoludní je bežné, že zažívame úbytok energie. Web businessinsider.com zhrnul tri zmeny, ktorými neurovedkyňa prešla.
1. Prispôsobenie pracovných úloh dennému rytmu mozgu
M. Storoniová si začala rozvrhovať pracovný deň podľa toho, aké úlohy potrebuje splniť. Prispôsobuje ich tomu, kedy je jej mozog najviac pripravený zvládnuť konkrétny typ činnosti. „Pracujem podľa toho, aká je časť dňa,“ uviedla. Typicky začína deň cvičením, no ak potrebuje vykonávať niečo kreatívne, ako napríklad písanie článku, vyhradí si tento čas na prácu a cvičenie odsunie na neskôr.
Po kanceláriách kolujú dve toxické slová. Ten, kto chce postúpiť, by ich nikdy nemal vysloviť
2. Kreatívna činnosť pri mentálnom bloku
Keď narazí na mentálny blok, neurovedkyňa odíde od stola a venuje sa niečomu kreatívnemu. „Aj keď to nie je práca na tom konkrétnom probléme, robím niečo paralelné, čo je kreatívne,“ povedala. To jej pomáha stimulovať predstavivosť a rozprúdiť nové nápady. Môže to byť čítanie beletrie, počúvanie audioknihy počas prechádzky, alebo niečo aktívne ako maľovanie či kreslenie. „To ma dostane do správneho mentálneho stavu na prekonanie bloku,“ dodala.
3. Minimalizácia rozptýlení
Udržať si stav sústredenia môže byť náročné a vyžaduje si to sebakontrolu, uviedla M. Storoniová. Preto je dôležité minimalizovať rozptýlenia. Keď pracuje na niečom, čo si vyžaduje plné sústredenie alebo kreativitu, položí telefón otočený displejom nadol, dá ho na tichý režim, pozastaví notifikácie e-mailov a nečíta nič nové. „Nehovorím s nikým, neodpisujem na správy,“ povedala.
Vysvetlila, že zapojenie sa do akejkoľvek ďalšej činnosti naruší koncentráciu, pretože mozog musí spracovať nové informácie, a to znižuje možnosť sústrediť sa na aktuálnu úlohu, čo znižuje aj kvalitu výsledku.