Po prvý raz poskytuje finančnú podporu deťom starším ako 18 rokov rovná polovica rodičov, uvádza správa portálu Savings.com. Tento podiel vzrástol z 47 percent v minulom roku a 45 percent v roku 2023.
Rodičia pomáhajú dospelým deťom s rôznymi výdavkami, od nákupu potravín, platenia mobilných služieb, zdravotného a poistenia auta až po úhradu nájomného, informuje CNBC. Priemerné mesačné náklady na túto podporu dosiahli 1 474 dolárov, čo je trojročné maximum.
Mnohí odborníci sa zhodujú, že pre mladých dospelých je dnes ťažšie osamostatniť sa. Okrem rastúcich cien bývania a bežných výdavkov čelia mileniáli a príslušníci generácie Z aj ďalším finančným výzvam, s ktorými sa ich rodičia v rovnakom veku nestretávali.

Generácia Z tápa na pracovnom trhu. Juniorských pozícií ubúda, diplom dnes už nestačí
Štúdie ukazujú, že po zohľadnení inflácie sú ich mzdy nižšie ako príjmy predchádzajúcej generácie v dvadsiatych a tridsiatych rokoch života. Čoraz viac mladých ľudí nesie bremeno vysokých študentských pôžičiek.
Napriek tomu existujú aj pozitívne ukazovatele. Generácia Z má vyššiu pravdepodobnosť ukončenia vysokoškolského vzdelania a stabilného zamestnania ako ich rodičia v rovnakom veku. Mnohí mileniáli si v posledných rokoch dokázali vytvoriť vyššie úspory na dôchodok vďaka priaznivým podmienkam na finančných trhoch.

Viacgeneračné rodiny sa sťahujú pod jednu strechu, aby ušetrili
„Bývanie je veľký problém a rodičia čoraz častejšie pomáhajú deťom s platením nájomného alebo kúpou nehnuteľnosti,“ uviedla finančná plánovačka a zakladateľka Life Planning Partners na Floride Carolyn McClanahanová.
Na druhej strane, viac ako 60 percent rodičov uviedlo, že pre pomoc deťom obetovali vlastnú finančnú istotu. Tento podiel tiež stúpol v porovnaní s predchádzajúcimi rokmi. Prieskum Savings.com, ktorý vo februári oslovil viac ako 1-tisíc rodičov dospelých detí, ukázal, že približne 18 percent podporujúcich rodičov očakáva, že ich finančné príspevky budú pokračovať neurčito.„Nevidia na koniec tejto situácie,“ uviedla hlavná analytička štúdie Beth Klongpayabalová.
Ďalšie dôležité správy
