Rodičia deťom radi pripomínajú, že sladkosti kazia zuby. Čo ale ostatné jedlá a nápoje? Z teoretického hľadiska zubom škodia všetky potraviny. Rozdiel je v tom, ako veľmi. Niektoré potraviny sú pre žiarivý úsmev vskutku horšie než ostatné, píšu New York Times. Pri posudzovaní škodlivosti je podľa zubára a mikrobiológa Apoenu de Aguiara Ribeiru potrebné zvážiť dve veci: zloženie a kvalitu.
V ústach žije vyše 700 druhov baktérií, no nie všetky sú užitočné. Škodlivé baktérie rozkladajú cukry z jedál či nápojov a menia ich na kyseliny, ktoré môžu zo zubov časom odčerpávať esenciálne minerály, čím spôsobia vznik kazu.
Pri nedostatočnom čistení môžu na povrchu zuba dokonca vytvoriť aj jemný film či povlak. Vznikne tak ideálne prostredie pre množenie baktérií. Ak povlak stuhne, môže sa zmeniť na zubný kameň, ktorý dráždi ďasná a môže vyvolať ich zápal.
Aké jedlá a nápoje sú teda pre zdravie zubov najhoršie?
Potraviny s vysokým obsahom cukru
Potraviny obsahujúce sacharózu sú pre zuby obzvlášť zlé, pretože škodlivé baktérie tento cukor priam milujú, dodal doktor de Aguiar Ribeiro. Nachádza sa vo väčšine spracovaných výrobkov, pečive a sladkých nápojoch vrátane džúsov či limonád.
Žuvacie a lepivé potraviny
Želé cukríky, sušené ovocie a sirupy sa zvyknú lepiť na zuby a zachytávať do štrbiniek a medzier medzi zubami. Škodlivé baktérie si potom prebytočný cukor z týchto pozostatkov ukladajú do buniek do zásoby, vďaka čomu dokážu produkovať kyselinu aj hodiny po tom, ako človek dojedol.
Niektoré nápoje
Pozor na limonády, džúsy, energetické nápoje a mliečne kokteily. Majú totiž kyslé pH, čo zubom neprospieva. „Keď hladina pH v ústach klesne pod 5,5, zuby sa začnú rozkladať,“ vysvetlila doktorka Rocio Quinonezová, ktorá varuje aj pred kávou a alkoholickými nápojmi, ktoré sa pre príchuť často miešajú s cukrovými sirupmi.
Niektoré čerstvé ovocie, zelenina a škrobové potraviny
Citrusy, zemiaky, ryža či dokonca banány sú podľa odborníkov zlé, pretože obsahujú cukry a kyseliny, ktoré môžu spôsobovať opotrebovávanie zubnej skloviny. Na druhej strane ale obsahujú aj živiny prospešné pre celkové zdravie, čo sa v konečnom dôsledku môže pozitívne podpísať aj na stave chrupu.