Poľská vláda potvrdila, že zmení Zákonník práce a skráti pracovný čas – buď zavedením štvordňového pracovného týždňa, alebo sedemhodinového pracovného dňa, a to ešte pred koncom mandátu v roku 2027, informovali poľské médiá.
O tom, či budú voľné piatky alebo pondelky, budú rozhodovať samotné firmy, uvádza euractiv.com. „Bude sa určovať, či by bolo lepšie znížiť priemerný pracovný týždeň zo 40 na 35 hodín alebo zaviesť štvordňový pracovný týždeň,“ uviedla minulý mesiac ministerka pre rodinu, prácu a sociálnu politiku Agnieszka Dziemianowicz-Bąková.
Skrátený pracovný týždeň má v Poľsku viac podporovateľov ako sedemhodinový pracovný deň, pričom podľa prieskumu platformy ClickMeeting až 70 percent zamestnávateľov preferuje štvordňový pracovný týždeň.
Poľsko zaviedlo päťdňový pracovný týždeň s voľnou sobotou v roku 1952. Zníženie pracovného týždňa na štyri dni by bolo revolučnou zmenou a aj samotná vláda je v tomto rozdelená.
A. Dziemianowicz-Bąková podporuje plánované zmeny. Uviedla, že v relatívne dobrej ekonomickej situácii, s pomerne nízkou mierou nezamestnanosti a očakávaniami mladých ľudí, je potrebné brať vážne požiadavku na skrátenie pracovného času, aby ľudia mali viac času na rodinu, osobný rozvoj a oddych. „Na ministerstve to berieme vážne a verím, že nadišiel čas na skrátenie pracovného týždňa v najbližších rokoch,“ argumentovala.
So štvordňovým pracovným týždňom sa Američania môžu rozlúčiť. Reálnejšie je prepúšťanie
„Štúdie ukazujú, že čím dlhšie pracujeme, tým sme viac stresovaní a unavení. Ďalšia hodina v práci neznamená nevyhnutne ďalšiu hodinu efektivity,“ povedala pre denník Dziennik Gazeta Prawna.
Zmeny novely Zákonníka práce by sa mali na jeseň zrýchliť a môžu byť dokončené na jar, keďže skrátenie pracovného času by mohlo pomôcť vládnej koalícii v prezidentskej kampani v roku 2025.
Podľa údajov Eurostatu pracujú Poliaci v priemere 40,5 hodiny týždenne, čo je najviac v Európskej únii po Grékoch. Priemer EÚ je 37,5 hodiny a celosvetový priemer je 34,2 hodiny. Odbory požadujú, aby sa v Zákonníku práce zvýšila platená ročná dovolenka o deväť dní na 35 dní.