Na odhaľovaní podvodov spolupracujete aj s ostatnými poisťovňami. Ako to vyzerá?

Spolupráca poisťovní v tejto veci je fantastická, konkurencia tu neexistuje. Naopak, denne si vymieňame informácie o prešetrovaných prípadoch, čo nám dovoľuje aj zákon. Západná Európa nám závidí Register poisťovacích udalostí. V Slovenskej asociácií poisťovní máme podporu a tiež sekciu boja proti poisťovacím podvodom. Funguje už od roku 1998 a bola prvá široko ďaleko v strednej a východnej Európe na takejto úrovni.

Aké boli začiatky poisťovacích detektívov?

Veľmi kolegiálne. Keď som išiel rokovať s nejakým vagabundom, kolega z inej poisťovne mi kryl chrbát, pretože som sa bál ísť za ním sám. Potom, keď zase on niečo potreboval riešiť, kryl som mu chrbát ja. Získavanie informácií medzi poisťovňami však bolo ťažšie. Ak sme napríklad chceli niečo zistiť v bývalej Slovenskej poisťovni, pamätám si, že to muselo ísť cez predstavenstvo a bolo to veľmi komplikované a zdĺhavé. Ešte ako policajt som doslova začínal na chodníku. Počas dvoch týždňov chodenia som vtedy získal toľko informácií, koľko teraz jedným ťuknutím do Googlu.

Doba vám zrejme vašu prácu uľahčila?

Najžiadanejší a najdrahší artikel sú informácie. My sa ich snažíme získať z čo najviac zdrojov. Už to však nie je len policajný zbor, ale aj internet a iné technológie. Ľudia sú veľmi naivní a na sociálnych sieťach zverejňujú všetko možné. Keď mi klient oznámi, že osobu, ktorá mu nabúrala auto, nikdy nevidel a nepoznajú sa a potom na Facebooku vidím, že sú priatelia, je jasné, že klame.

Môžete povedať nejaký príklad, keď sa vám na základe spolupráce s inou poisťovňou podarilo odhaliť podvodníkov?

S českými kolegami sme napríklad rozbili medzinárodný gang. Klamali veľmi sofistikovane a boli do toho zapletení aj súdni znalci a poisťovací. Robili to tak, že napríklad v Poľsku nabúral autom Slovák do Čecha. Alebo v Nemecku nabúral Čech do Slováka. Vždy to išlo cez tri štáty, čo je veľmi ťažké prešetrovanie, a vždy išlo o veľmi drahé autá ako Mercedes alebo Porsche. Škody vykazovali od 30-tisíc eur vyššie. Pustili sme sa do toho a dnes je z toho veľký prípad, ktorý sa rieši na polícii v Českej republike. Vlani sme riešili aj veľké kauzy v cestovnom poistení.

Poisťovací detektív: Podvodníka odhalíme aj vďaka Facebooku

Šulaj Jozef Zdroj: Miroslava Spodniaková

Konkrétne?

Mnoho ľudí možno ani netuší, že v Egypte zneužili ich doklady. Tam je totiž zvykom, že si odfotia pas v hoteli a niektorí s tými údajmi výhodne obchodujú. Po roku príde z nejakej kliniky v Egypte doklad o tom, že tam ošetrili slovenského turistu a stálo to 300 alebo 600 eur. Asistenčné služby to väčšinou pri takýchto sumách veľmi neriešia a zaplatí sa to. Jednej operátorke sa však nezdalo, že viackrát, keď chcela hovoriť s naším klientom, ten údajne nemohol prísť k telefónu, lebo napríklad spal či bol napojený na infúziu. Keď s ním raz akože telefonovala, tak sa jej zdalo, že je to ten istý hlas ako hlas zamestnanca kliniky.

Egypťana?

Nie, išlo o Čecha, ktorý tam vystupoval ako lekár, pričom ním nebol. Používal aj falošné meno, lebo v Čechách bolo po ňom vyhlásené pátranie pre podvody. V našej poisťovni si nárokoval preplatenie ošetrenia za desiatky klientov. Keď mi mailoval, prečo mu neplatíme, a vyhrážal sa nám, že nás dá na súd, tak som ho oslovil jeho pravým menom a zrazu ostalo ticho.

Toto sú asi tie prípady, keď ľahko zistíte, či ide o niečo nekalé. Stačí zavolať vašim klientom a overiť si to.

Nestačí, lebo pri takýchto prípadoch sú uvádzané falošné kontakty. Takže ich hľadáme iným spôsobom alebo väčšinou klientov navštevujeme osobne. Je to drahšie a zdĺhavejšie, ale istejšie.

Najviac sa vždy robili podvody pri poistení motorových vozidiel. Stále to tak je?

Áno, toto je trend snáď odkedy prešlo prvé auto po ceste. Na tom sa nič nezmenilo. Čo je horšie je, že sa robí fantómová doprava tovaru, kde kamión aj s tovarom zmizne. Potom zistíme, že doklady od vozidla sú falošné a za firmou stojí biely kôň. Donedávna sa to dialo s lukratívnym tovarom, teraz sú to slnečnicové jadierka či kukurica. Rozmýšľal som, prečo? Veď kamión s takýmto tovarom má hodnotu 30-tisíc eur, nestojí za riziko, Už sme na to prišli a našťastie aj colníci a policajti. Dôvodom je DPH. Mal som kamión so slnečnicou, ktorý v priebehu jedného popoludnia zmenil šesťkrát majiteľa v dvoch rôznych štátoch a šesťkrát prešiel cez hranice, kvôli čomu sa aj DPH uplatnila šesťkrát.

Prečo sú podvody rozšírené prevažne v automobilovej nákladnej doprave?

Lebo nákladné vlaky sa dajú ustrážiť. Každý vagón je očíslovaný a na železnici sa veľmi ťažko niečo stratí alebo falošne deklaruje. Keď vám však kamión deklaruje, že vezie kamene, tak vezie kamene. Alebo povie, že vezie kamene, a pritom vezie cement, nikto to nezistí. Platí to, čo je na papieri. DPH sa opíše. Schengen je výborný, ale je to aj otvorená zlatá brána pre vagabundov.

Poisťovací detektív: Podvodníka odhalíme aj vďaka Facebooku

Šulaj Jozef Zdroj: Miroslava Spodniaková

Vy ste odhalili aj vedomé kaličenie za účelom podvodu...

Raz nám kolegovia z Nemecka rozprávali, že jeden chirurg si tam amputoval palec na cirkulárke, lebo hral na automatoch a potreboval peniaze. Prišli mu na to tak, že poisťovací detektív s pomocou polície zaistil rukavice, ktoré chirurg použil pri práci a v nich našli stopy po utišujúcich prostriedkoch. Vtedy sme sa chytali za hlavy. Neprešlo veľa času a dostalo sa to aj na Slovensko. Je aj mediálne známy prípad, keď si skupina ľudí postupne amputovala prsty. Dlžili úžerníkovi a ten od nich takýmto spôsobom ťahal peniaze späť.

Union má aj zdravotnú poisťovňu. Ako je to s podvodmi v tejto oblasti?

Verejné zdravotné poistenie je oveľa užšia problematika ako komerčné poistenie. Komerčná poisťovňa poistí, čo si zmyslí. Verejné zdravotné poistenie je však striktne dané zákonom. V tejto oblasti sú nekalé činnosti prevažne o tom, že sa vykážu poisťovni fiktívne zákroky. Kolegovia nám hovoria, že pri týchto prípadoch to majú jednoduchšie ako my, lebo lekári alebo farmaceuti to robia dosť naivne. Vykážu výkon na človeka, ktorý síce u neho bol, ale neurobil mu to, čo tvrdí. Alebo mu 10 dní chodí na infúzie, ktoré poisťovňa prepláca, ale on ich účtuje aj pacientovi.

Je veľa takých prípadov?
Nepoznám presné štatistiky, ale deje sa to v dosť veľkom rozsahu. Preto všetky zdravotné poisťovne umožnili svojim klientom, aby mali online prístup ku záznamu výkonov a sami tak mohli upozorniť, ak si na nich niečo lekár vykázal, čo nedostali.

Viac o téme poisťovacích podvodov sa dočítate v najnovšom čísle týždenníka TREND/24 v článku Len štyri percentá ľudí, ktorí oklamú poisťovňu, sú na to odkázaní.