Na trhu podnikových úverov možno podľa Národnej banky Slovenska opatrne hovoriť o stabilizácii. Štvrťročné prírastky boli v treťom štvrťroku síce o polovicu nižšie v porovnaní s rokom 2022, avšak vysoko prevyšujú hodnoty z rokov 2019 až 2021, a to aj po zohľadnení nárastu cenovej úrovne. Počas októbra sa už objem portfólia úverov v porovnaním so septembrom nezmenil.

Stabilný rast úverov

Výsledkom je spomalenie úverovej dynamiky z 5,3 percenta na 4,9 percenta. Pri stagnácii medzimesačných prírastkov aj v posledných dvoch mesiacoch roka by medziročný rast úverov zotrval okolo úrovne piatich percent aj ku koncu roka 2023. V porovnaní medziročného rastu s krajinami strednej a východnej EÚ je Slovensko na mediáne, v rámci krajín EÚ je na úrovni horného kvartilu.

Naprieč podnikovým portfóliom pretrváva podľa národnej banky rôznorodý vývoj. Stabilný rast objemu úverov naďalej dosahujú mikropodniky. Zlepšenie zaznamenali malé podniky. Spomaľovanie úverovej dynamiky vidieť pri sektore komerčných nehnuteľností, kým určité zotavovanie po predchádzajúcom spomalení vidieť v prípade priemyslu alebo obchodu.

Ziskové a stratové podniky

Zmenu úverovej dynamiky vidieť podľa centrálnej banky hlavne pri porovnaní s rokom 2022, keď úvery rástli tak pri úspešných ako aj menej úspešných podnikoch z pohľadu čistého zisku.

Objem úverov podnikom v strate tak od začiatku januára do konca októbra 2023 nerástol. Úverová aktivita ziskových podnikov, naopak, pokračovala v raste, aj keď miernejším tempom v porovnaní s rokom 2022. Výnimku tvoria veľké podniky, kde bol tok úverov silný aj pri stratových podnikoch. Nejde však podľa NBS o financovanie neperspektívnych podnikov, ale skôr o situáciu, kde banky podporili veľké podniky, ktorým sa v roku 2022 náklady viac ako zdvojnásobili.

Ďalšie dôležité správy

Budova Európskej centrálnej banky v nemeckom Frankfurte nad Mohanom.
Neprehliadnite

Vyššie úroky prinášajú bankám zisky, no zvyšujú aj riziko nesplácania úverov, varuje ECB