Brigid Delaneyová už vyše dvadsať rokov pracuje ako novinárka a v minulosti mala pocit, že sú správy, ktoré číta a sama píše, na ňu už priveľa. Články v médiách ale boli zo dňa na deň negatívnejšie. Informovali o rôznych klimatických katastrofách, geopolitických konfliktoch, humanitárnych krízach či čoraz väčšej neschopnosti spoločnosti byť k sebe láskaví.

Novinárka sa preto snažila prísť na to, ako by mohla ostať informovaná o dianí vo svete, no zároveň si udržať zdravý rozum. Bolo vôbec možné nájsť pokoj na duši, keď sa svet zdal na pohľad čoraz nestabilnejší? „Vtedy som objavila starogrécku a rímsku filozofiu stoicizmu,“ zverila sa portálu denníka The Guardian.

Delaneyová sa zamyslela, ktoré princípy stoicizmu by mohla aplikovať v každodennom živote, aby bola menej v strese. Ukázalo sa, že ich je mnoho vrátane základného testu kontroly. Ten možno použiť nielen pri čítaní aktualít zo sveta, ale aj pri nezdaroch v práci či počas čakania na smrť.

„Ovládať vieme iba vlastné činy, reakcie, túžby, povahu a to, ako sa správame k ostatným. Zvyšok – vrátane našich tiel, reputácie, majetku a činov ostatných, je mimo našej kontroly,“ vysvetlila Delaneyová s tým, že podľa stoicizmu by ľudia mali energiu venovať len tým oblastiam, nad ktorými majú priamu kontrolu. Tu je päť princípov, ktorými sa novinárka na dennej báze riadi:

Racionálne myslenie

Stoici verili, že jedným z rozdielov medzi ľuďmi a zvieratami je naša schopnosť racionálneho myslenia. Jeho podstatou je konanie na základe kvalitných informácií a plného uváženia situácie, a nie na základe dezinformácií či informácií z pochybných zdrojov. „Nad racionálnym myslením a hľadaním vysoko kvalitných informácií máme plnú kontrolu,“ dodala Delaneyová.

Nenechať sa pohltiť emóciami ostatných

Ľudia by si mali dávať pozor, aby ich emócie ostatných neovplyvnili natoľko, že sa u nich rozvinie depresia či ich zachváti panika. Grécky filozof Epiktétos radil: „Názory a problémy iných môžu byť nákazlivé. Nesabotuj sám seba tým, že si nevedomky osvojíš negatívne, neproduktívne postoje prostredníctvom vzťahov s inými ľuďmi.“ Stoici sa preto v živote riadia štyrmi cnosťami – odvahou, striedmosťou, spravodlivosťou a múdrosťou, a vlastným racionálnym myslením.

Uvoľnenosť

Gréci kultivovali stav mysle nazývaný ataraxia. Ide o schopnosť zachovať si duševný pokoj aj za nepriaznivých životných okolností. Ak je človek pokojnejší, hrozí mu menšia šanca, že stratí nervy alebo bude reagovať prehnane v prípade, že sa situácia nevyvinie podľa jeho predstáv. V pokojnom stave sa navyše dokáže aj lepšie rozhodovať.

Mierumilovnosť voči sebe a ostatným

„Možno nemáte kontrolu nad konfliktmi v ďalekej krajine, no môžete s pokojom pristupovať ku všetkým ľuďom, ktorých stretnete. Dokonca aj k tým, ktorí vás rozčuľujú,“ zdôraznila Delaneyová. Človek síce nedokáže priamo kontrolovať ich správanie, no vie ustriehnuť to, ako naň bude reagovať.

Stoici v týchto situáciách volia pokoj a súcit. Ak to ale po dobrom nepôjde, jednou z možností je prerušiť s daným jedincom kontakt. Najhoršie je nechať sa ovládnuť hnevom, pretože to by mohlo celú situáciu iba zhoršiť a prerásť do konfliktu, pred ktorým niet úniku.

Nekonať na základe strachu či úzkosti

Stoici chápu, že život je plný zmien. Práve vtedy, keď je človek spokojný s jednou oblasťou svojho života, tak sa mu skomplikuje iná. Ten, kto zmenu očakáva, sa s ňou potom dokáže lepšie vyrovnať. Rímsky filozof Marcus Aurélius proti nepriazni osudu bojoval tým, že sa vyhýbal negatívnym myšlienkam „Vesmír je zmena; náš život je taký, akým ho robia naše myšlienky,“ poznačil si do denníka.

Ďalšie dôležité správy

Beata Liščíková, Floril, Malinovo
Neprehliadnite

Jej výroba pomáha Slovákom ku šťastiu a dobrej nálade, vo firme zamestnáva 20 členov rodiny