Opatrenia na krátenie dávky v hmotnej núdzi nebudú motivovať k zamestnaniu a ohrozia sociálne začlenenie, tvrdia odborové zväzy. Konfederácia odborových zväzov Slovenskej republiky (KOZ SR) považuje tieto opatrenia za nesystemové a požaduje koncepčné riešenia. „Len konštruktívny a odborný sociálny dialóg prispieva k prijímaniu najlepších politík v prospech občanov,“ uviedla prezidentka KOZ SR Monika Uhlerová.
Konfederácia zdôrazňuje, že dávka v hmotnej núdzi prioritne slúži na zabezpečenie základných životných podmienok, ako je jedno teplé jedlo denne, nevyhnutné ošatenie a prístrešie. Súčasná výška dávky 84,90 eur mesačne nepostačuje ani na základné životné potreby. „Nízka suma dávky negarantuje základné životné podmienky a odobratie dávky môže ešte viac prehĺbiť sociálne vylúčenie a chudobu,“ dodala Uhlerová. Podľa KOZ SR sociálne vylúčenie a chudoba sťažujú nájsť a udržať si prácu. Krátenie dávok neslúži na aktiváciu nezamestnaných, ale na poskytovanie záchrannej sociálnej siete. „Navrhovaný rámec opatrení stigmatizuje určité skupiny obyvateľstva, najmä marginalizované rómske komunity,“ dodala Uhlerová.
KOZ SR upozorňuje aj na potrebu zlepšenia aktivačných opatrení pre znevýhodnené skupiny, vrátane starších ľudí. Efektívne politiky zamestnanosti by mali pozitívne zasiahnuť najmä znevýhodnených uchádzačov a zaistiť ich dlhodobú uplatniteľnosť na trhu práce. „Chýba trvalé financovanie politík zamestnanosti nezávislé od európskych financií,“ upozornila Uhlerová. Dlhodobé naviazanie na európske zdroje podľa jej slov ohrozuje udržateľnosť opatrení. „Sociálny systém nemá byť trestajúci, ale má garantovať záchrannú sieť. Naopak, dobre nastavené politiky zamestnanosti môžu odľahčiť sociálny systém,“ dodala Uhlerová. Poberatelia dávok v hmotnej núdzi predstavujú podľa KOZ SR len zanedbateľnú časť z celkového počtu prijímateľov sociálnych dávok.