Panel 4: Kam mieri development v regiónoch

Pavol Kováčik, Prezident, Zväz stavebných podnikateľov:

Na priemyselnom trhu sme dlho videli určitú volatilitu. Situácia sa však čoraz viac stabilizuje. To opäť bude pozitívne ovplyvňovať aj development rezidenčných nehnuteľností v regiónoch.

Nové nariadenia budú kvôli novým technológiám zrejme zvyšovať ceny výstavby, čo sa pravdepodobne prenesie aj do cenotvorby rezidenčných projektov.

S regionálnym rezidenčným developmentom čoraz viac súvisí infraštruktúra. V porovnaní napríklad s Prahou a niektorými českými mestami vnímame na Slovensku veľké nedostatky. Ak má dôjsť s rozmachu regionálneho developmentu, bude potrebné dokončiť infraštruktúru, a to s prispením štátu.

Slavomír Frešo, Analytik, Proxenta:

Štatistiky naznačujú, že satelity nielen Bratislavy, ale aj regionálnych miest rastú a rozširujú sa v počte nových obyvateľov.

Lokácia v prirodzených centrách vrátane regionálnych miest má zmysel a je pre development naďalej kľúčová.

Malé príhraničné obce v okolí východného Slovenska a hraníc s Ukrajinou môžu po konflikte zo svojej lokality benefitovať, podobne ako po otvorení hraníc začal napríklad Berg v okolí pohraničia Bratislavy.

Vladimír Kubrický, Analytik, Realitná únia SR:

Slovenské regióny naďalej trpia na veľký nepomer jednotlivých realitných trhov. Aktuálne priemerné ceny na meter štvorcový v Bratislave presiahli 3 100 eur, v Košiciach atakujú hranicu 2 500 eur.

Štúdia potvrdila, že rast bol v minulosti natoľko silný, že viaceré okrajové mestá Bratislavy ako napríklad Senec či Pezinok, predbehli cenotvorbou aj niektoré krajské mestá v iných regiónoch.

Milan Dubec, CEO a spolumajiteľ Reinoo:

Výhodou regionálnych miest mimo Bratislavy je dnes najmä infraštruktúra, ktorú ponúkajú a ktorá je veľmi funkčná.

Osobne nevidím priestor na pokles cien či zľavy ani v regiónoch. Ceny naopak budú musieť po tomto roku opäť rásť, pretože sa zvyšujú náklady na výstavbu a rast bude celoplošný.

Žilina je z nášho pohľadu veľmi špecifický trh aj vďaka okolitému priemyslu a prítomnosti veľkých zamestnávateľov v okolí, čo rovnako ženie trh nahor.

Ak niečo naštartuje development v regiónoch, budú to aj mladí ľudia, ktorí sa budú môcť vrátiť zo zahraničia a nájdu v regiónoch podobné podmienky a kvalitu života ako v cudzine.

Kvalita developmentu v regiónoch a mimo Bratislavy je častokrát vyššia, hoci si developeri nemôžu dovoliť vysokopodlažné budovy, ktoré by nakoniec ani nepredali.

V súčasnosti vnímame aj niektoré netradičné trendy. Mladí ľudia zostávajú "single" dlhšie, čím zostávajú v jednom byte sami dlhšie a posúvajú štatistiky nedostupných bytov opäť vyššie. To platí aj o častejších rozvodoch, ktoré vedú k tomu, že páry zrazu potrebujú namiesto jedného dva samostatné byty.

Postavili sme doteraz tisíc bytov a plánujeme ďalších päťsto bytov. Som presvedčený, že regióny budú fungovať.