- Panel 1: Bratislava: Priestor na zmeny
- Panel 2: Dostupnosť bývania 2.0
- Panel 3: Budúcnosť elektromobility v rezidenčných projektoch
- Panel 4: Kam mieri development v regiónoch
- Panel 5: Komerčné reality strácajú balans
Viac o konferencii nájdete na tejto stránke.
Panel 1: Bratislava: Priestor na zmeny
Lenka Antalová Plavuchová, námestníčka primátora Bratislavy:
Bratislava sa rozvíja, ale nebude mestom s miliónom obyvateľov. Pracujeme s odhadom viac ako pol milióna obyvateľov, čo zohľadní aj budúci Územný plán.
Zameriavame sa na problematiku bývania aj novými projektami, ktorými sa mesto inšpirovalo v Prahe. Spustili sme službu Mestskej nájomnej agentúry, ktorá vlastníkom bytov ponúka službu manažmentu prenájmu, keď nájde budúcich nájomcov a dohliada aj na ostatný servis. Plán je dostať do portfólia viac ako stovku bytov na správu.
Musíme sa ďalej zamerať na mladých ľudí. Štúdie nám potvrdili, že mladí ľudia zostávajú až do 32 rokov v bývaní u rodičov.
Bratislava by mala mať posilnený rozpočet, hoci neočakávam nejakú zmenu v trende financovania miest v ďalších rokoch.
Ján Palenčár, prezident NARKS:
Mesto sa musí ďalej zahusťovať, inak sa nepohne ďalej ani v otázke bývania. Developeri majú ešte prácu na dekády vopred a to sa nezmení.
Štát by mal vstupovať do témy bývania oveľa aktívnejšie. Existuje na trhu množstvo budov, ktoré možno využiť na potreby bývania.
Mesto sa má meniť a nastavovať budúci Územný plán aj na základe požiadavok samotných obyvateľov a zohľadňovať to, kde sami preferujú budúcu výstavbu. Musí to byť kompromis, keďže práve obyvatelia mesta si volia svojich zástupcov.
Družstevné bývanie je zaujímavou alternatívou nájomných bytov, na ktorú sa už pozabudlo. Napriek tomu je v súčasnej situácii ohľadom financovania bývania najefektívnejšou alternatívou a tento segment treba oživiť. Podiel družstevného bývania by mal vzrásť.
Pavel Pelikán, výkonný riaditeľ J&T Real Estate:
Hlavné mesto má naďalej mnoho plôch, ktoré možno developovať. Je to výhoda Bratislavy oproti iným okolitým hlavným mestám, ktorú je potrebné využiť. S tým súvisí aj priestor na ďalší rast v centre metropoly.
Pri projektoch musíme plánovať až na 30 rokov dopredu a pracujeme s tým, že Bratislava má potenciál mať viac ako 650-tisíc obyvateľov.
Rastislav Valovič, generálny riaditeľ Alto Real Estate:
V Bratislave podľa aktuálnych štúdií musí v súčasnosti pribudnúť 23- až 25-tisíc bytov.