Aj pracujúci dôchodcovia, ktorí poberajú dôchodok, musia platiť jeden typ odvodu. Ako vysvetlil hovorca Sociálnej poisťovne Martin Kontúr, ide o starobné poistné, ktoré platí zamestnanec bez ohľadu na skutočnosť, či mu bol alebo nebol priznaný dôchodok.
„Senior v právnom vzťahu na základe dohody o vykonaní práce alebo dohody o pracovnej činnosti, ktorý má priznaný starobný alebo predčasný starobný dôchodok, má právo určiť si dohodu na účely uplatnenia odvodovej odpočítateľnej položky vo výške 200 eur za kalendárny mesiac. Na základe uvedeného sa vymeriavací základ na platenie poistného zníži o odvodovú odpočítateľnú položku, v dôsledku čoho zamestnanec platí nižšie poistné,“ uviedol Martin Kontúr. V prípade zamestnanca, ktorý je poberateľom predčasného starobného dôchodku, nárok na výplatu tohto dôchodku zaniká odo dňa jeho splátky splatnej po dni vzniku dôchodkového poistenia zamestnanca alebo povinne dôchodkovo poistenej samostatne zárobkovo činnej osoby a opätovne vzniká odo dňa nasledujúceho po dni zániku tohto dôchodkového poistenia.
„Zamestnanec, ktorý ma priznaný predčasný starobný dôchodok, môže byť zároveň v právnom vzťahu na základe dohody o vykonaní práce a poberať predčasný starobný dôchodok za predpokladu splnenia podmienok, že si určil dohodu na účely uplatnenia odvodovej odpočítateľnej položky a úhrn príjmu z tejto dohody v príslušnom kalendárnom roku nepresiahol sumu 2 400 eur,“ doplnil hovorca Sociálnej poisťovne. Zamestnávateľ plní za zamestnanca odvodové povinnosti, a to na nemocenské poistenie 1,4 percenta z vymeriavacieho základu, na starobné poistenie štyri percentá zo základu, na invalidné tri percentá a na poistenie v nezamestnanosti jedno percento z vymeriavacieho základu. Poistenie v nezamestnanosti, poistné na invalidné poistenie ani nemocenské poistenie sa nevzťahuje na fyzickú osobu, ktorej bol priznaný starobný alebo predčasný starobný dôchodok.