Zamestnanosť ukrajinských odídencov dosiahla vo februári tohto roku na Slovensku 34 percent, zároveň sa im nedarilo umiestňovať na pozíciách, ktoré by zodpovedali ich vzdelaniu.

Až 46,2 percenta z nich si našlo prácu, ktorá vyžadovala nižšie ako ich najvyššie dosiahnuté vzdelanie. Informoval o tom v stredu Inštitút sociálnej politiky ministerstva práce.

„Keďže pracovní migranti prichádzajú na Slovensko po zvážení osobných zručností a ponuke na slovenskom trhu práce, dá sa predpokladať, že ich integrácia bude úspešnejšia v porovnaní s odídencami, ktorí na Slovensko prichádzajú z humanitárnych dôvodov,“ uviedol inštitút.

Odídenci sa podľa inštitútu častejšie koncentrovali v povolaniach, ktoré vyžadovali len základné vzdelanie, a v priebehu prvého roka na Slovensku sa im nedarilo posúvať sa na lepšie pozície. Z pracovných migrantov bolo na svoju prvú pracovnú pozíciu na Slovensku prevzdelaných len 29,7 percenta.

Inštitút taktiež uviedol, že odídenci a pracovní migranti z Ukrajiny pomáhajú zmierňovať nedostatok kvalifikovanej pracovnej sily na slovenskom trhu práce. Analytický útvar taktiež dodal, že z dlhodobého hľadiska je najväčšou výzvou starnutie populácie, keďže podľa prognóz Eurostatu bude Slovensko treťou najrýchlejšie starnúcou krajinou Európskej únie.

„Verejné politiky zamerané na integráciu odídencov z Ukrajiny na slovenskom trhu práce majú potenciál podporiť obsadzovanie pracovných miest, ktoré sa pre nízky záujem zo strany Slovákov dlhodobo nedarí obsadzovať,“ uzavrel inštitút.

Ďalšie dôležité správy

Oblasť vzdelávania trpí aj tým, že sa nedá inovovať operatívne. Duálne by sa mali v budúcnosti vzdelávať aj vysokoškoláci, myslí si expertka.
Neprehliadnite

Bez prognóz a naslepo. Slovensku je zatiaľ jedno, ako bude vyzerať jeho trh práce v budúcnosti