Odborári začali zbierať podpisy za vyhlásenie referenda o skrátení pracovného času na 35 hodín týždenne, obmedzení nadčasov a zachovaní ochrany zamestnancov v Zákonníku práce minimálne v súčasnej podobe. Oznámilo to dnes vedenie Konfederácie odborových zväzov (KOZ). Odborárski predáci zároveň pripravujú protestné akcie proti zmenám pracovného práva a nevylučujú ani hodinový generálny štrajk v polovici marca.

Spružnenie pravidiel Zákonníka práce chystá ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny, zatiaľ však konkrétny návrh nezverejnilo. Prezident KOZ Miroslav Gazdík tvrdil, že novela by sa mala týkať výrazného zníženia ochrany zamestnancov pri prijímaní a prepúšťaní zo zamestnania, predĺženia skúšobnej lehoty z troch na šesť mesiacov, zníženia výpovednej lehoty na jeden mesiac, zrušenia súbehu výpovednej lehoty a odstupného, ako aj minimálnych mzdových nárokov a ďalších sociálnych výhod.

KOZ presadzuje, aby pri skrátení pracovného týždňa zo 40 hodín zostala zachovaná súčasná mzda. Maximálny rozsah nadčasov by odborári chceli stanoviť na 80 hodín ročne. V súčasnosti môže zamestnávateľ pracovníkovi nariadiť odpracovať navyše najviac 150 hodín ročne, pri vážnych dôvodoch sa môžu spolu dohodnúť na ďalších 250 hodinách.

Na dosiahnutie vyhlásenia referenda potrebujú odborári vyzbierať aspoň 350.000 podpisov. V minulosti sa im to už podarilo, v roku 2004 spolu so Smerom-SD presadili referendum o predčasných voľbách, ktoré by skrátili funkčné obdobie vtedajšej vlády Mikuláša Dzurindu (SDKÚ-DS). Plebiscit však tradične stroskotal na nízkej účasti, a to aj napriek tomu, že hlasovanie bolo spojené s prezidentskými voľbami. Aby bolo referendum platné, musí k urnám prísť viac ako polovica oprávnených voličov.

To, že Zákonník práce by sa tento rok mohol stať predmetom politického zápasu, naznačil koncom decembra aj šéf Smeru-SD Robert Fico. Pre TASR vyhlásil, že v tomto roku očakáva „veľký súboj“ o Zákonník práce a jeho strana bude podporovať iniciatívy odborov.

Odbory, ktoré vo voľbách podporovali opozičný Smer-SD, už o sebe dali po nástupe vlády Ivety Radičovej (SDKÚ-DS) počuť. Na jeseň zorganizovali demonštrácie proti ozdravným opatreniam kabinetu, v Bratislave prišlo v októbri pred budovu parlamentu štyri až päťtisíc ľudí.

Foto na titulke - TASR/Pavel Neubauer