Zvyšovanie veku odchodu do dôchodku je v celej Európe kontroverznou témou. S rastúcou dĺžkou života stúpa aj pomer pracujúcich dôchodcov, čo zvyšuje tlak na štátne rozpočty. Rozdiely v bohatstve, zdraví a pracovných podmienkach spôsobujú, že predlžovanie pracovného života postihuje niektorých zamestnancov viac ako iných.

Pri snahe vyplniť medzery by preto vlády mali zohľadniť profily pracovníkov. Pochopenie dôvodov na predčasný alebo neskorý odchod do dôchodku môže byť kľúčové pre zvýšenie produktivity, ako aj rovnosti a pohody zamestnancov.

Pre tých, ktorí musia opustiť pracovný trh pred dôchodkovým vekom, je jedným z hlavných dôvodov zdravotný stav. „Vo všeobecnosti majú biele goliere vyššiu mieru účasti na pracovnom trhu v staršom veku než ľudia v modrých golieroch,“ povedal profesor ekonómie na Univerzite v Mannheime Arthur Seibold.

Krajiny EÚ vrátane Francúzska, Talianska a Španielska poskytujú osobitné dôchodkové výhody pre povolania, ktoré sú považované za nebezpečné alebo náročné. Napríklad vo Francúzsku, ak pracujete v noci alebo v extrémnych podmienkach, môžete požiadať o predčasný dôchodok.

Mnohí ale chcú zostať v zamestnaní. V Belgicku systém „flexi-job“ umožňuje dôchodcom vrátiť sa do práce a dostávať nezdanený plat. Portál Euronews hovoril s Janie, ktorá sa rozhodla pokračovať v práci aj po dosiahnutí dôchodkového veku.

Začala pracovať vo finančníctve, no teraz pôsobí v segmente predaja luxusného tovaru. „Som samostatne zárobkovo činná a vyhovuje mi, že môžem pokračovať v práci. To, čo robím, ma veľmi napĺňa, a to nielen finančne, ale aj osobne. Baví ma vzrušenie, keď niekoho presvedčím, aby si kúpil to, čo predávam, a s vekom sa to neznižuje. Niekedy si myslím, že skončím a odídem do dôchodku, ale potom sa zamyslím, čo by som robila namiesto toho.“

Ďalšie dôležité správy

Ilustračná fotografia
Neprehliadnite

Ľahká registrácia, nízke dane aj úľavy. Osem krajín, kde sa dá najjednoduchšie rozbehnúť biznis