Anglický právnik Andy Hall nedávno pomáhal odhaliť nútenú prácu v malajzijskom sektore výroby gumených rukavíc, vinou čoho tamojším firmám klesli tržby o vyše 800 miliónov dolárov. Po novom zrak upriamil na spoločnosť ATA, ktorá je subdodávateľom známeho britského výrobcu vysávačov Dyson.
Hall v tejto súvislosti poslal niekoľko emailov s informáciami o zneužívaní pracovníkov americkému Úradu colnej a pohraničnej ochrany (CBP), Dysonu, zástupcom vlád a ambasád, ako aj novinárom. CBP následne spustil vyšetrovanie a ceny akcií spoločnosti ATA začali klesať.
Takto podľa Bloombergu funguje metóda Andyho Halla, ktorý už vyše desať rokov vyhľadáva prípady nútených prác v juhovýchodnej Ázii a prostredníctvom neústupných emailových útokov požaduje nápravu. Dôverné informácie pritom nemá problém prepierať na verejnosti.
Hall si tak svojím správaním získal mnohých spojencov i nepriateľov a vyvolal pochybnosti o vhodnosti preferovaných metód.
Nezáujem verejnosti
Denne sa vyše 150 miliónov ľudí prebudí v cudzej krajine a buď ide do práce, alebo sa ju ešte len snaží nájsť. Patria medzi nich aj filipínski námorníci pracujúci na nákladných lodiach, indonézske upratovačky v Hongkongu a Singapure, Mexičania zbierajúci čerešne vo Washingtone či nepálski ochrankári pracujúci v dubajských mrakodrapoch.
Mnohí sú odkázaní na milosť zamestnávateľa z dôvodu obmedzených pracovných víz a dlhov voči náborovým agentúram, ktoré majú pre nízky plat problém platiť. Rasizmus, zákony a jazykové bariéry im zas sťažujú prístup k miestnym súdom, odborovým zväzom, polícii a sociálnym službám. Ďalším problémom je, že títo pracovníci sú často nahraditeľní, pretože na príležitosť utiecť pred chudobou rodnej krajiny čakajú tisíce záujemcov.
Pre tieto faktory zvyknú migranti ľahko podľahnúť nútenej práci. Medzinárodná organizácia práce odhaduje, že celosvetovo až 28 miliónov ľudí pracuje z donútenia alebo sa stali obeťami podvodu. Vyše polovica z nich pôsobí v Ázii a v Tichomorí.
Hall hovorí, že ľudia na Západe, ktorí vedú pohodlný život, majú obzvlášť dôvod ignorovať zneužívanie zahraničných pracovníkov. Zatiaľ čo oni trpia, spoločnostiam rastú zisky, investori si užívajú vyššie ceny akcií a spotrebitelia majú k dispozícií lacnejšie produkty. „Väčšina ľudí akceptuje, čo sa vo svete deje,“ dodal Angličan.
Nenechá sa odbiť
Hall nemá vlastnú neziskovú organizáciu, konzultačnú spoločnosť, kanceláriu, investorov, šéfa ani správnu radu. Väčšinou pracuje sám a občas mu vypomôžu aktivisti a bývalí pracovníci-migranti. Svoju činnosť financuje prostredníctvom poskytovania služieb niekoľkým poradenským firmám.
Srdcom Hallovej metódy je posielanie priamych, dôrazných e-mailov napísaných v právnickej angličtine, ktorá občas vyznieva hrubo. Denne ich pošle desiatky, pričom príjemcami sú najmä právnici, zákonodarcovia, novinári, odborové zväzy, obchodné skupiny, správcovia aktív, veľvyslanci a výkonní riaditelia.
Tajomstvo úspechu Hallovej taktiky ale spočíva v skrytých kópiách emailov, ktoré posiela neurčitému počtu ľudí, keďže Angličan aj tak nie je zástancom dodržiavania zásady dôvernosti. „Hrá sa na Boha,“ podotkli Hallovi známy.
Niektoré spoločnosti berú problémy, na ktoré poukazuje vážne a snažia sa vytvoriť plán, ako ich vyriešiť. Iné firmy si z emailov ťažkú hlavu nerobia, na čo Angličan reaguje pridávaním ďalších ľudí do kópie.
Niektorí zástupcovia vlád a podnikov ho ale ignorovať nemôžu, ani keby chceli. Zo zákona totiž musia preskúmať všetky obvinenia, ktoré sa k nim dostanú. Väčšina si navyše uvedomuje, že Hall má kontakty na „najvyšších miestach“, keďže sa mu podarilo iniciovať už niekoľko vyšetrovaní zo strany amerických federálnych úradov.
Zo všetkého najviac im ale starosti robí najmä jeho štýl práce, keďže posielanie emailov býva neúnavné a vymyká sa normám. „Zaoberať sa Andym je neuveriteľné náročné, no nehovoriť s ním je ešte horšie,“ dodal šéf jednej z poradenských firiem, ktorá má s Angličanom skúsenosti.