Negatívne emócie a celková nepohoda zamestnancov môžu poškodiť ich angažovanosť v práci a v konečnom dôsledku aj svetovú ekonomiku. Vyplynulo to zo správy analytickej firmy Gallup, ktorá odhadla, že nezáujem pracovníkov stojí svet 8,9 bilióna dolárov, čo podľa portálu CNN zodpovedá deviatim percentám globálneho HDP.
Analýza zahŕňa aj Svetový prieskum uskutočnený vo vyše 140 krajinách. Z jeho výsledkov vyplynulo, že približne 20 percent pracovníkov na celom svete denne pociťuje osamelosť, hnev alebo smútok. Až 41 percent je dennodenne v strese. Hoci zamestnanie nie je vždy príčinou negatívnych emócií, zamestnávatelia by tento trend nemali ignorovať. Pracovné prostredie totiž môže buď zlepšiť, alebo zhoršiť celkovú pohodu zamestnancov.
Gallup odhalil, že ak ľudia považujú svoju prácu a pracovné vzťahy za zmysluplné, zamestnanie ich napĺňa a pomáha potláčať negatívne emócie. Polovica respondentov, ktorí sa do chodu firmy s nadšením zapájajú, navyše prosperuje aj v živote.
Tí, čo prácu neznášajú, majú denne viac starostí a pociťujú väčší stres, ako aj iné negatívne emócie. „Z hľadiska stresu, hnevu, starostí či osamelosti je neangažovanosť rovnako zlá alebo dokonca horšia ako nezamestnanosť,“ uviedli autori prieskumu v správe.
V roku 2023 sa o svoju prácu aktívne zaujímalo iba 23 percent zamestnancov, čo je rovnako veľa ako rok predtým. Za angažovaného pracovníka pritom Gallup považuje človeka, ktorého práca teší a pomáha firme s inováciami či ju posúva vpred.
Podiel neangažovaných zamestnancov stúpol o tri percentuálne body na 62 percent. Sú tak v značnej prevahe. Tento typ ľudí nie je na prácu a firmu mentálne naviazaný, pretože ich potreby nie sú úplne naplnené. Zamestnaniu aktívne venujú iba svoj čas, no chýba im nadšenie a zanietenie.