Plán nemeckého ministra hospodárstva Roberta Habecka na daňové úľavy pre zahraničných pracovníkov vyvolal ostrú kritiku naprieč politickým spektrom. Odzneli argumenty, že diskriminuje nemeckých občanov. Návrh má pritom za cieľ riešiť nedostatok kvalifikovaných pracovných síl v Nemecku.
R. Habeck navrhol daňové úľavy s tým, že počiatočných 30 percent má po troch rokoch klesnúť na desať. Portál Euronews informuje, že minister hospodárstva sa inšpiroval príkladmi z iných krajín, ako sú Rakúsko a Holandsko. „Ak prídu do Nemecka viac kvalifikovaní pracovníci, pretože tu chcú pracovať alebo preto, že využijú tieto výhody, vyhráme všetci,“ povedal.
Návrh ostro kritizovali iné strany, ktoré tvrdia, že uprednostňuje zahraničných občanov pred nemeckými. Hovorkyňa Kresťanskodemokratickej únie (CDU) Julia Klöckner uviedla, že ide o „diskrimináciu voči obyvateľom krajiny“. Generálny tajomník Kresťanskosociálnej únie v Bavorsku (CSU) Martin Huber označil „preferenčné daňové zaobchádzanie“ za „škandál“. Krajne pravicová strana Alternatíva pre Nemecko (AfD) zašla ešte ďalej a návrh považuje za „facku do tváre pracovitým nemeckým pracovníkom“.
Podľa Organizácie pre hospodársku spoluprácu a rozvoj (OECD) Nemecko postupne kleslo z 12. na 15. miesto v rebríčku krajín atraktívnych pre cudzincov. Podľa Nemeckého ekonomického inštitútu nedostatok pracovnej sily v kľúčových odvetviach stojí nemeckú ekonomiku 29 miliárd eur, pričom strata sa od roku 2010 desaťnásobne zvýšila.
Rozpočet, ktorý bol dohodnutý minulý piatok, takmer spôsobil rozpad vládnej koalície, keď sa tri vládne strany snažili nájsť balans medzi tým, aby neprekročili ústavný limit dlhu a zároveň mohli zvýšiť výdavky. Vládna koalícia, pozostávajúca zo stredoľavej Sociálnodemokratickej strany, neoliberálnej Slobodnej demokratickej strany a stredoľavej Strany zelených, je čoraz menej populárna.
V nedávnych európskych voľbách vládne strany predbehla stredo-pravá CDU a krajne pravicová AfD, ktorej členovia čelili sérii škandálov.