Republiková únia zamestnávateľov upozorňuje na dlhodobú stagnáciu výkonu slovenskej ekonomiky, ktorú negatívne ovplyvňuje nízka produktivita práce a nekontrolovateľné zdaňovanie podnikov. Podľa výkonného analytika RÚZ Alexandra Karšaya za zaostávanie slovenskej ekonomiky zodpovedá absencia strategického plánovania a koordinácie vládnych politík v oblasti podnikania a energetiky.
„Naša ekonomika sa z hľadiska čistých príjmov a produktivity nachádza na nelichotivých umiestneniach v dolnej časti rebríčka OECD,“ konštatuje viceprezident RÚZ Vladimír Bakeš. Údaje OECD potvrdzujú, že vyššia produktivita práce je kľúčová pre dosiahnutie vyššej životnej úrovne. V krajinách, ako je Fínsko či Holandsko, majú finančné ťažkosti len niečo cez päť percent obyvateľov, zatiaľ čo na Slovensku je to viac ako 25 percent.
Ekonomické prostredie na Slovensku je podľa odborníkov nepriaznivé, čo sťažuje podnikanie a obmedzuje prílev zahraničných investícií. RÚZ navrhuje zlepšenie podmienok cez odbúranie byrokracie, zníženie daňového a odvodového zaťaženia a podporu podnikateľského prostredia. Slovenské a európske podniky čelia vyšším nákladom na elektrinu, čo oslabuje ich konkurencieschopnosť voči firmám v USA. Únia zamestnávateľov zdôrazňuje potrebu zlepšiť vzdelanosť pracovnej sily, rozvíjať obchodné vzťahy a zabezpečiť stabilitu verejných financií na zvýšenie ekonomickej výkonnosti krajiny.