Zhruba šestina podnikových úverov na Slovensku sa môže dostať do rizika so splácaním, do troch rokov hrozí zlyhanie pri šiestich percentách firemných pôžičiek. Dlžníci z radov domácností sú na tom lepšie, zdražovanie nehnuteľností vytvára bankám vankúš na pokrytie strát pre prípad nesplácania úverov. Informovala o tom dnes Národná banka Slovenska.
„Zvýšená inflácia a slabší dopyt budú mať nepriaznivý dopad na podniky. Podniky sa po koronavírusovej kríze nenachádzajú v dobrom stave, preto budú zraniteľné voči novým šokom. Očakávame, že približne 17 percent podnikových úverov bude v ohrození," povedal novinárom člen bankovej rady NBS Vladimír Dvořáček.
Banky však budú mať podľa NBS dostatok kapitálu, aby prípadné straty zvládli. Občanom Dvořáček odporučil, aby pozorne sledovali svoje výdavky.
„Viac ako v minulosti je potrebné sledovať rodinný rozpočet a v prípade potreby je potrebné upravovať výdavky tak, aby najmä zadlženým domácnostiam zostali finančné prostriedky na splátky," povedal. Ťažkosti by podľa neho mohli mať dlžníci s nižším príjmom, najmä tí, ktorí majú spotrebiteľské pôžičky.
NBS chce sprísniť podmienky pre úvery, ktorých splatnosť bude až v období po odchode dlžníka do dôchodku. Vplyv na trh bude podľa nej minimálny. Naopak uvoľniť by sa mali pravidlá poskytovania pôžičiek na financovanie rekonštrukcie bývania v záujme zníženia spotreby energií.
Centrálna banka uviedla, že tempo rastu cien nehnuteľností je vyššie ako tempo rastu príjmov domácností. Zhoršuje sa tak dostupnosť bývania, pričom k tomuto trendu prispeje aj prípadné ďalšie zvyšovanie úrokových sadzieb. Výsledkom by podľa NBS mohol byť tlak na spomalenie rastu cien.