Toxický šéf dokáže ľuďom pokaziť aj prácu snov. Ten narcistický navyše aj ich psychiku. Niekedy pritom môže napáchať ešte viac škody než partner či príbuzný, varovala klinická psychologička Ramani Durvasula.
Šéf s narcistickou poruchou osobnosti zamestnancovi nikdy neprizná zásluhy ani neuzná vlastné chyby. Môžu mu ľahko prasknúť nervy a zároveň potrebuje neustále počúvať chválu. Jeho nedostatok empatie mu navyše bráni správať sa k zamestnancom s úctou.
Nový výskum ukazuje, že ľudia s narcistickými tendenciami sa s veľkou pravdepodobnosťou nikdy nezmenia. Ak áno, tak iba minimálne a bude im to trvať desať a viac rokov. „Vo väčšine týchto prípadov je jedinou možnosťou útek. Z dlhodobého hľadiska je práca pre narcistického šéfa neúnosná,“ dodala pre portál CNBC Durvasula. Ak zamestnanec z práce odísť nemôže, existuje pár spôsobov, ako dokáže správanie narcistického šéfa prežiť s čo najmenšou psychickou ujmou:
Dokumentovanie komunikácie
Ak chce zamestnanec podať sťažnosť na personálne oddelenie, bude potrebovať dôkazy. Durvasula odporúča ukladať si e-maily a správy či zapisovať si nevhodné poznámky. Jednoducho je potrebné zaznamenať všetky interakcie, ktoré dosvedčia, že šéfovo správanie je chronické.
Podpisovanie práce
Keďže narcistický šéf zamestnancovi s veľkou pravdepodobnosťou nepripíše náležité zásluhy, je dôležité po sebe pri výkone úloh zanechať zreteľné stopy. Ak bolo úlohou pracovníka vypracovať správu, mal by si uložiť všetky predchádzajúce verzie. Keď sa so šéfom plánuje podeliť o inovatívny nápad, mal by tak urobiť prostredníctvom e-mailu a nezabudnúť do kópie zahrnúť aj niekoľkých ďalších kolegov.
Mentoring
Rozhovor s niekým z odvetvia, no ideálne mimo firmy, pomôže zamestnancovi nájsť riešenia na konkrétne výzvy spojené s prácou pre narcistického šéfa a poskytne priestor na vyrozprávanie sa.