Ľudia, ktorí dnes majú sto a viac rokov, síce vyrastali v 10. a 20. rokoch 20. storočia, no vďaka svojim skúsenostiam majú mladším generáciám stále čo ponúknuť. Na ich dlhovekosti sa sčasti podpísala genetika a obyčajné šťastie. Podľa vedcov ale zohral veľkú úlohu aj životný štýl, ktorý má vplyv na zdravie i duševnú pohodu. Business Insider vyspovedal sedem najstarších ľudí sveta, aby zistil, ktoré návyky prispievajú k dlhšiemu životu. Tu je šesť najdôležitejších:

Zdravá strava

Ľudia, ktorí sa dožili stovky, veria, že základom dlhovekosti je domáca strava z čerstvých a nespracovaných potravín. Ich jedálniček obsahuje veľké množstvo zeleniny a celozrnných výrobkov. Štúdia z roku 2022 naznačila, že strava bohatá na celozrnné potraviny, strukoviny, ryby, ovocie, zeleninu a orechy môže Američanom predĺžiť život až o desať rokov. Samozrejme pod podmienkou, že obmedzia príjem červeného a spracovaného mäsa, sladených nápojov a rafinovaných obilnín.

Koníčky

Storočný americký influencer Jack Van Nordheim vyrastal medzi zvieratami a dodnes sa venuje pozorovaniu vtákov. Britka Katie MacRae, ktorá má 106 rokov, našla už ako 12-ročná záľubu v záhradkárčení, ktoré praktikovala takmer celé storočie. Spojitosť medzi záľubami, vyššou dĺžkou života a spokojnejším životom potvrdila aj analýza z roku 2023.

Fyzický pohyb

Koníčky, ktoré si vyžadujú fyzickú aktivitu, bývajú z hľadiska dlhovekosti obzvlášť prospešné. Výskumy odhalili, že aj krátke intenzívne aktivity môžu predĺžiť život. Stodvaročná Janet Gibbsová napríklad až do svojich 86 rokov hrala golf. Storočná Joyce Prestonová zas každé ráno precvičuje jogu a miluje prechádzky.

Čas s priateľmi a rodinou

Najstarší ľudia sveta za dlhý život vďačia aj blízkym vzťahom s rodinou a priateľmi. Vedci sa zhodujú, že dobré sociálne vzťahy prispievajú k dlhovekosti.

Život s mierou

John Tinniswood, ktorý je vo veku 111 rokov najstarším mužom sveta, sa drží motta: všetkého veľa škodí. Snaží sa preto všetky činnosti robiť s mierou. Či už ide o pitie alkoholu, dobré jedlo alebo koníčky, Tinniswood sa snaží neprekračovať zdravú mieru: „Ak chcete byť v živote zdravý, nikdy organizmus nepreťažujte.“

Zmysel života

Ľudia, ktorí sa dožili stovky, sa snažia aj napriek vysokému veku vždy niečím zamestnať. Po odchode z práce si myseľ udržiavajú aktívnu rôznou dobrovoľníckou činnosťou či koníčkami, v ktorých často nájdu zmysel života. Ten je z hľadiska dlhovekosti veľmi dôležitý, čo potvrdzuje aj štúdia z roku 2019.

Ďalšie dôležité správy

Pri nedostatku 
dotykov môže pomôcť domáce zviera.
Neprehliadnite

Osamelosť môže škodiť rovnako ako cigarety. Dokáže dokonca skrátiť dĺžku života