Ranč Riverbed je novovznikajúca komunita na západe amerického Utahu. Nejde o typickú poľnohospodársku obec, ale skôr akési pozemkové družstvo zložené z 135 družstevníkov s jedným jediným cieľom – žiť nezávisle od moderných systémov masovej produkcie.
„Skutočné bohatstvo spočíva v tom, ako dlho dokážete prežiť bez peňazí,“ povedal pre Business Insider Jesse Fisher, jeden zo zakladajúcich členov Riverbedu, ktorý vznikol v roku 2019 a dnes v ňom žije približne 40 rodín.
Obdobie výziev
Ľudia, ktorí sa pripravujú na koniec sveta, si zvyknú robiť zásoby streliva a trvanlivého jedla, akými sú konzervy a zaváraniny. Typické je pre nich aj stavanie podzemných bunkrov s vlastným zdrojom pitnej vody a elektriny. Čoraz viac Američanov začína ich štýl života zaujímať, pričom mnohí z nich neraz absolvujú kurzy prežitia.
Za tento trend môže skutočnosť, že katastrofy sa vo svete objavujú čoraz častejšie. Svetové vlády musia riešiť nedostatok niektorých tovarov, ktorý spôsobila nedávna pandémia či pretrvávajúca klimatická kríza. Ďalšími výzvami sú vojna na Ukrajine a v pásme Gazy, šírenie dezinformácií a nezvládnuteľná polarizácia politiky.
Čoraz viac ľudí sa preto zamýšľa, či im závislosť od globálneho priemyselného hospodárstva naozaj prináša viac výhod než nevýhod. Možno by im predsa len bolo lepšie, keby sa dokázali osamostatniť a vypestovať si vlastné potraviny.
Obyvatelia Riverbedu v tom majú, zdá sa, jasno. Kľúčom k prežitiu je podľa nich práve sebestačnosť a udržateľnosť.
Príprava na najhoršie
Jedným zo spoluzakladateľov ranča je aj Philip Gleason, ktorý sa pre život v nezávislej komunite rozhodol po tom, čo uňho doma v karavane v noci vypadla elektrina.
„Pitná voda nám zamrzla, teplota rýchlo klesala a s manželkou sme nemali ako nakŕmiť naše bábätká,“ zaspomínal si otec troch dcér. V tom momente si vraj uvedomil, ako veľmi je jeho rodina závislá od komplexných spoločenských, ekonomických a technologických systémov, ktorých chod nevedel ovplyvniť. „Táto skúsenosť mi preprogramovala mozog,“ dodal.
Na ceste k sebestačnosti začal Gleason študovať permakultúru, robiť si zásoby konzerv a skúmal nezávislé spoločenstvá zo všetkých kútov sveta. O pár rokov neskôr založil Riverbed.
Každý družstevník tu dostane pozemok o rozlohe zhruba 10-tisíc metrov štvorcových, ktorý musí vybaviť moderným septickým systémom, solárnymi panelmi a infraštruktúrou na pestovanie jedla.
Cieľom komunity je vypestovať pre všetkých obyvateľov mesta dostatok potravy, z ktorej by bez problémov vyžili aj v prípade, že by došlo k výpadku externých zdrojov. Na tie sa totiž ešte stále spolieha väčšina z nich, či už ide o financovanie stavebných projektov alebo nákup potravín.
Ranč je relatívne dobre pripravený aj na príchod katastrofy. Disponuje totiž aj ambulanciou, dobrovoľným hasičským zborom a nádržami na benzín či naftu. Gleason sa pochválil aj improvizovaným závodom na miešanie betónu.
V Riverbede nie je žiadne mobilné pripojenie, no oblasť pokrýva aspoň služba Starlink miliardára Elona Muska, ktorá obyvateľom umožňuje pracovať z domu.
Medzi svojimi
Stať sa súčasťou komunity nie je také jednoduché. Záujemcom v nej nestačí len kúpiť pozemok, ale musia prejsť aj prísnym výberovým konaním, ktoré vedú volení členovia správnej rady. Tí nádejných susedov najprv podrobia vypočúvaniu a potom si ich ešte overia. Musia sa totiž uistiť, že zdieľajú rovnakú víziu, sú spoľahliví a majú aj užitočné zručnosti.
Po úspešnom zvládnutí výberového konania musí novoprijatý družstevník zaplatiť 35-tisíc dolárov za vodu, pozemok a prístup k spoločným zariadeniam. Okrem toho získa ešte právo hlasovať o určitých otázkach a voliť zástupcov, ktorí dohliadajú napríklad na správu ciest a riešenie konfliktov.
Väčšinu obyvateľov tvoria apoliticky zmýšľajúci ľudia, ktorí sa chcú viac zapájať do systémov fungovania spoločnosti. Niektorí si sem ale len prišli užiť dôchodok, no nájdu sa medzi nimi aj nadšenci konšpiračných teórií či ľudia pripravujúci sa na koniec sveta.
Jedno však majú spoločné – za susedov chceli mať ľudí s podobným názorom na politiku, ekonomiku a spoločnosť. Mnohí totiž vnímajú rastúce obavy zo sociálnej nestability. „Čím viac sa o seba naučíte starať a nebyť závislý od vlády, tým lepšie,“ zhodnotila jedna z obyvateliek.