Čínska ekonomika je po veľmi prísnych pandemických opatreniach postavená na neistých základoch. Obchod sa dramaticky spomalil, krajina má dlh okolo deväť biliónov dolárov, čo ohrozuje finančnú stabilitu druhej najväčšej svetovej ekonomiky.

Web businessinsider.com uvádza, že okrem týchto problémov Čína nedokáže umiestniť svojich absolventov vysokých škôl na pracovný trh. Miera nezamestnanosti mladých ľudí vo veku 16 až 24 rokov vzrástla v máji v Číne na rekordných 21 percent, v porovnaní s 15,4 percenta pred dvoma rokmi. Májová miera nezamestnanosti mladých ľudí v USA zostala na úrovni 7,4 percenta.

Keďže Spojené štáty sú veľmi závislé od Číny, pokiaľ ide o tovary a služby, znížená čínska produktivita by mohla spôsobiť vážne problémy aj tam. Napriek určitému úsiliu odpútať sa od Číny je to pre USA stále tretí najväčší exportný trh. Americké spoločnosti zarábajú ročne miliardy dolárov z predaja v Číne. V roku 2022 predstavoval americký export do Číny 197,3 miliardy dolárov, čo je o 2,8 percenta viac ako v roku 2021. Dovoz z Číny bol 563,6 miliardy dolárov, čo je o 7,1 percenta viac ako v roku 2021.

V súvislosti s vysokými číslami nezamestnanosti mladých v máji vláda v Pekingu oznámila, že tieto štatistiky už nebude zverejňovať. To vyvolalo kritiku a sarkazmus na čínskej sociálnej sieti Weibo, pričom jeden z používateľov napríklad napísal: „Lepšie povedané, aktuálne údaje vyzerajú veľmi zle, takže sa na ne zatiaľ nepozerajte.“ Riaditeľ pre medzinárodnú ekonómiu v Rade pre medzinárodné vzťahy Benn Steil povedal: „Je zrejmé, že to bude mať vplyv na zvyšok sveta. Čína skutočne čelí kríze, pokiaľ ide o jej schopnosť zvýšiť rast produktivity.“

Brzda produktivity

Poznamenal, že vzdelaná čínska mládež v drvivej väčšine očakáva, že pôjdu skôr do sektora služieb, ako je informatika, než do výroby. No v sektore služieb nie je dostatok voľných pracovných miest, takže zručnosti týchto absolventov sa nevyužívajú. „Skutočnosť, že v sektore služieb nie sú pracovné miesta, je priamym dôsledkom zlého hospodárskeho riadenia v Číne,“ povedal B. Steil.

Dodal, že kým „zlá ekonomická politika Číny“ bude brzdiť produktivitu, bude pre americké spoločnosti „výrazne menej exportných príležitostí“. Kríza pritom môže pretrvávať aj v nasledujúcom desaťročí a v krátkodobom horizonte sa môže zintenzívniť. Dôvod je ten, že vláda sa nesnaží rozširovať pracovné miesta v sektore služieb, namiesto toho investuje do sektorov, ako sú nehnuteľnosti a stavebníctvo, ktoré historicky nevykazujú takú produktivitu, povedal ešte B. Steil.

Analytici z Goldman Sachs v máji uviedli, že zraniteľní sú najmä mladí ľudia, pretože majú menej pracovných skúseností. „V stávke je veľa vzhľadom na to, aká dôležitá je pre čínsku ekonomiku mládež,“ uvádza sa v analytickej správe. „Táto kohorta míňa finančné prostriedky v oblastiach, ako je kultúra a vzdelávanie, prenájom, doprava a komunikácia,“ dodáva Goldman Sachs.

Vzhľadom na to, že mnohí čerství absolventi vysokých škôl v Číne si nemôžu nájsť zamestnanie v oblastiach, v ktorých študovali, hľadajú iné možnosti. Napríklad sa stávajú „deťmi na plný úväzok“, čo je fráza, ktorá označuje mladých zostávajúcich doma s rodičmi a vykonávajúcich domáce práce, pretože si nevedia nájsť prácu inde.

„Ak mladí Číňania nedokážu nájsť pracovné príležitosti doma, budeme svedkami masovej emigrácie, nárastu počtu čínskych študentov v Spojených štátoch, ako aj toho, že Číňania sa rozhodnú v zahraničí nielen študovať, ale tam aj zostať,“ doplnil B. Steil.

Kríza nezamestnanosti „neúmerne ovplyvňuje mladší segment populácie a toto je skutočne budúcnosť Číny, takže je to veľký problém,“ dodal na záver odborník.

Ďalšie dôležité správy

Ilustračná fotografia.
Neprehliadnite

Číňania viac premýšľajú o svojich výdavkoch. V snahe ušetriť nekupujú modernejšie technológie