Generácie sa zvyčajne formujú vplyvom prostredia, ktoré mení ich postoje. Veľkolepá a tichá generácia, narodená v prvých desaťročiach 20. storočia, zažila ekonomické ťažkosti a globálne konflikty, čo ju smerovalo k ľavicovým názorom. Babyboomeri vyrastali v prostredí rastu a prosperity, vďaka čomu inklinovali ku konzervatívnym hodnotám.

Podobná situácia platí aj pre mileniálov. Dospievali v tieni globálnej finančnej krízy, ktorú sprevádzala vysoká nezamestnanosť, stagnácia príjmov a neskôr nasledoval prudký nárast cien bývania. Tieto okolnosti viedli k tomu, že obhajovali progresívnu politiku.

Mýtus o „smutnej generácii“ mileniálov sa tak stáva realitou. Táto skupina sa môže zapísať do dejín ako ekonomicky najmenej šťastná generácia za posledné storočie, uvádza Financial Times. Briti narodení v polovici 90. rokov zažívajú nielen stagnáciu, ale priamo pokles životnej úrovne. V celej Európe je pre najmladšiu generáciu len málo dôvodov na optimizmus.

Mladým sa nechce pracovať. Vzniká celá generácia, ktorá bočí od pracovného trhu
Neprehliadnite

Mladým sa nechce pracovať. Vzniká celá generácia, ktorá bočí od pracovného trhu

Naopak, v Spojených štátoch generácia Z napreduje. Životná úroveň im od dospelosti rastie priemerne o 2,5 percenta ročne. To prináša nielen väčšiu medzigeneračnú mobilitu, ale aj rýchlejšie zlepšovanie životnej úrovne, než aké mali mladí babyboomeri v rovnakom veku. Okrem vyšších príjmov sa mladí Američania úspešne posúvajú aj na trhu s bývaním.

Neustále porovnanie jednotlivých generácií cez smartfóny môže zintenzívniť frustráciu mladých Európanov, ktorí zaostávajú za americkými rovesníkmi, konštatuje ešte FT.

Ďalšie dôležité správy

Neprehliadnite

Koniec istôt na dôchodok. Mladí zdedia viac práce a menej peňazí