Kedysi boli mileniáli najžiadanejšími zamestnancami v oblasti technológií; teraz ich začínajú považovať za staromódnych a nahrádza ich generácia Z. Zamestnanci mladší ako 25 rokov sú v rýchlo sa rozvíjajúcom odvetví stále bežnejší, zatiaľ čo podiel pracovníkov starších ako 40 rokov sa znižuje.
Uchádzači o zamestnanie sa často hodnotia aj na základe toho, či „zapadnú do firemnej kultúry“, ktorá kladie dôraz na mladosť, poznamenáva businessinsider.com. „Chcem zdôrazniť dôležitosť byť mladý a technicky zdatný. Mladí ľudia sú jednoducho inteligentnejší,“ povedal Mark Zuckerberg ako 22-ročný (tento rok má 40 rokov).
Nová štúdia americkej Komisie pre rovnosť príležitostí v zamestnaní (Equal Employment Opportunity Commission, EEOC) zverejnená tento mesiac skúmala vzorku viac ako 10 miliónov pracovníkov zamestnaných v technológiách. Zistila, že takmer 41 percent z nich bolo vo veku 25 až 39 rokov, čo je veková skupina, ktorá tvorí 33 percent celkovej pracovnej sily USA.
Mladé ženy začínajú v kariére mužom dýchať na krk. Tí sú na trhu práce stále viac „stratení“
Ešte mladší pracovníci sú na tom v technológiách lepšie: Počet ľudí mladších ako 25 rokov rástol medzi rokmi 2014 a 2022 približne o deväť percent ročne. Je to viac ako 20-krát rýchlejšie tempo rastu v porovnaní s mladými pracovníkmi vo všetkých odvetviach.
Počet pracovníkov nad 65 rokov síce tiež vzrástol, no stále tvoria iba štyri percentá a sú najmenej zastúpenou vekovou skupinou pracujúcou v technológiách a oveľa menej zastúpenou v porovnaní s inými odvetviami.
Správa EEOC, ktorá po prvýkrát skúmala vekovú diskrimináciu, obsahovala ešte znepokojujúcejší fakt: Sťažnosti na vekovú diskrimináciu sú častejšie v spoločnostiach, kde dominujú STEM pracovné pozície (veda, technológia, inžinierstvo a matematika). V týchto spoločnostiach predstavujú sťažnosti v súvislosti s vekom takmer 20 percent z podaných sťažností na EEOC v porovnaní s 15 percentami v iných odvetviach.