Do novely Zákonníka práce (ZP) by sa mala dostať napríklad možnosť presúvať vybrané štátne sviatky a dni pracovného pokoja na piatok, zavedenie minimálnych mzdových nárokov, možnosť dostať namiesto stravných lístkov peniaze či dať výpoveď zamestnancovi poberajúcemu starobný dôchodok. Tieto štyri podmienky podpory novely zákonníka si zadali Obyčajní ľudia (OĽ).

"Oznamujeme ich dopredu, lebo chceme hrať s koalíciou fér, lebo nechceme robiť nič poza bučky. Ide o zásadné podmienky, ktoré keď nebudú splnené, nehlasujeme za zákonník," podotkol na dnešnej tlačovej konferencii poslanec a líder OĽ Igor Matovič. V zoskupení OĽ sú štyria poslanci, ktorí sa do parlamentu dostali cez kandidátku koaličnej SaS.

Jednou z podmienok je možnosť presúvať štátne sviatky a dni pracovného pokoja, teda 1. máj, 8. máj, 29. august, 1. september a 17. november, na piatok, a to vtedy, ak pripadnú na utorok, stredu či štvrtok. "Ľudia by mohli čerpať voľno v piatok, tak by nám počas roka vznikli predĺžené víkendy, obľúbené predĺžené víkendy. Takýmto spôsobom dosiahneme, aby sa zbytočne nepredlžoval pracovný týždeň, čo nevyhovuje zamestnancom ani zamestnávateľov," dodal I. Matovič.

Druhým návrhom z dielne OĽ je umožnenie dostať namiesto gastrolístkov peniaze. "Zamestnanec by sa mohol dohodnúť so svojím zamestnávateľom, že v prípade, ak nechce mať stravné lístky, tak namiesto nich by mu zamestnávateľ vyplácal finančný príspevok na stravu," vysvetlil. Upozornil, že ani v takom prípade by príspevok nebol zdanený ani zodvodnený rovnako ako klasický stravný lístok.

Ďalšie dve podmienky nepredložili priamo OĽ, no aj tak na nich trvajú. Ide o návrh, aby dôvodom na výpoveď sa stalo poberanie starobného dôchodku. "V situácii, keď je na Slovensku 400.000 nezamestnaných, nie je pravdepodobne správne, aby sme podporovali desiatky tisíc dôchodcov pracujúcich vo firmách a firmy ich nemôžu legálne prepustiť," upozornil.

Poslednou podmienkou je zachovanie minimálnych mzdových nárokov, ktoré sa nachádzajú aj v súčasnej novele ZP, avšak vládni ministri sa rozhodli toto ustanovenie z legislatívy vyradiť. "Myslíme si, že v Bratislave by minimálne mzdové nároky nemuseli byť zavedené, lebo tu jednoducho trh práce funguje. Avšak Slovensko nie je len Bratislava. Sú regióny, kde je nezamestnanosť naozaj závratná, a v týchto regiónoch toto ustanovenie ZP chráni zamestnancov, ktorí by inak boli vystavení neúmernému tlaku zamestnávateľov," uzavrel.

Obyčajní ľudia budú v lete zbierať podpisy

Nezávislý poslanec Igor Matovič a jeho Obyčajní ľudia (OĽ) budú cez leto zbierať podpisy pre vznik svojej strany. Nebudú teda čakať na to, či parlament schváli ich novelu volebného zákona, ktorá má dať možnosť kandidovať v parlamentných voľbách aj nezávislým kandidátom.

"Aj z debát v kuloároch je zrejmé, že nám ten návrh tak či tak nepodporia, tak keď si tie podpisy nazbierame do foroty, tak sa nič nestane," povedal dnes v parlamente I. Matovič.

Zbieranie podpisov podmieňoval ešte nedávno tým, či poslanci Národnej rady SR podporia novelu, alebo nie. "Ak nám v pléne prejde návrh novely zákona o voľbách do NR SR, ktorý dá šancu kandidovať v parlamentných voľbách nezávislým poslancom, tak podpisy nezbierame. Keď nám to neprejde, tak zbierame," povedal nedávno pre TASR I. Matovič.

Parlament mal o novele, ako aj o iných návrhoch OĽ diskutovať na aktuálnej schôdzi. Plénum však dnes rozhodlo, že na 20. schôdzi prerokuje už len vládne návrhy zákonov a poslanecké vrátane I. Matovičových presunie na nasledujúcu septembrovú schôdzu.

Ilustračné foto na titulke - TASR / Vladimír Benko