Microsoft, Adobe, Netflix či Goldman Sachs patria medzi spoločnosti, ktoré prechádzajú z pevne stanoveného počtu plateného voľna k neobmedzenému. Pre zamestnancov to znie ako splnený sen, no takéto plány môžu byť v konečnom dôsledku prospešné aj pre firmy a dokonca im ušetria aj nejaké to euro navyše. Existuje však aj zopár potenciálnych rizík, ktoré môžu mať vplyv na zamestnávateľov, ako aj na zamestnancov.

Výhody nového modelu

Prečo by spoločnosti mali ponúkať neobmedzený počet plateného voľna? Dôvodov je viacero.

Prvým je nábor nových ľudí a udržanie si tých starých. Zo štúdie firmy Glassdoor z roku 2022 totiž vyplynulo, že hodnotenia pracovníkov s neobmedzeným plateným voľnom boli mimoriadne pozitívne.

Okrem toho spoločnosti týmto krokom dokážu bojovať proti vyhoreniu svojich zamestnancov, keďže im tým preukážu dôveru, ako aj to, že si ich vážia. To má potom za následok zlepšenie pracovnej morálky a zvýšenie pracovného nasadenia.

Treťou výhodou neobmedzeného plateného voľna je skutočnosť, že ním firmy dokážu ušetriť peniaze. Spoločnosti totiž nemusia zamestnancom vyplácať nevyužité voľno v prípade, že sa rozhodnú odísť, a ušetrí im to aj kopu papierovania s tým spojenú.

V neposlednom rade so sebou tento krok prináša viac slobody pre ľudí vo výkonných funkciách, ktorí často musia odpovedať na telefonáty či emaily aj počas voľna.

Nájdu sa aj negatíva

Na túto tému sa možno pozrieť z dvoch hľadísk – z pohľadu zamestnávateľa a z pohľadu zamestnanca.

Pokiaľ ide o zamestnávateľov, tak existuje niekoľko potenciálnych rizík, ktoré by so sebou zavedenie neobmedzeného plateného voľna mohlo priniesť. Prvým je skutočnosť, že sa to môže obrátiť proti nim, keďže zamestnanec sa môže cítiť oklamaný, ak by podniková kultúra odrádzala ľudí od čerpania dovolenky.

Aj keď je neobmedzené platené voľno vítaným bonusom, odborníci v oblasti ľudských zdrojov si nemyslia, že ide o všeliek. Boj proti vyhoreniu zamestnancov si totiž okrem tejto zmeny môže vyžadovať aj iné rozsiahle zmeny na pracovisku.

Ďalším rizikom je, že zamestnanci môžu neobmedzenú povahu dovoleniek začať zneužívať. Nie všetci zamestnanci k práci pristupujú rovnako zodpovedne. Ak by sa absentérstvo stalo problémom, mohlo by mať za následok vyššiu mieru zaťaženia ostatných pracovníkov či pokles produktivity.

Poslednou možnou nevýhodou je pre zamestnávateľov možné prelínanie dovoleniek. Bez akýchkoľvek obmedzení existuje vysoká šanca, že si voľno bude v ten istý čas chcieť zobrať veľa zamestnancov naraz. Z pochopiteľných dôvodov prichádza najviac žiadostí najmä v lete a zime.

Ale čo zamestnanci? Aké nevýhody môžu z neobmedzeného plateného voľna plynúť im?

V prvom rade táto politika nefunguje v prípade práce na hodiny a takisto môže viesť k nerovnosti či nedôslednosti, pretože si vyžaduje súhlas manažéra. Z výskumov vyplynulo, že zamestnanci si pri tomto modeli často berú menej voľna, než si zvykli brať v rámci pevne stanového počtu. Boja so totiž, že to „prepísknu“ alebo začnú oproti kolegom, ktorí ostali v práci, zaostávať. Platí to najmä v oblastiach s vysoko konkurenčným prostredím, akým je investičné bankovníctvo.

Iba ďalší výstrelok?

Neobmedzené platené voľno je zatiaľ skôr vzácnosťou než pravidlom. Podľa prieskumu firmy Society for Human Resource Management ho ponúka iba zhruba šesť percent zamestnávateľov. Mnohí z nich – Microsoft či Netflix – pôsobia v technologickom priemysle, kde je konkurencia v oblasti získavania pracovných talentov často vysoká.  Aj napriek tomu ide v rámci Spojených štátov o jeden z najvyhľadávanejších pracovných benefitov, pričom ho podľa správy firmy MetLife z roku 2019 uprednostňuje až 72 percent opýtaných.

Pokiaľ ide o priority zamestnancov, výsledky prieskumov suverénne vyhráva práve flexibilita. Pandémia koronavírusu vydláždila cestu práci na diaľku či hybridnému spôsobu práce, čo bude podľa odborníkov v oblasti ľudských zdrojov počas najbližších rokov udávať smer, akým sa bude povaha zamestnaneckých benefitov uberať.

Ďalšie dôležité správy

Pre Slovákov je ideálne striedanie práce z domu a z pracoviska.
Neprehliadnite

Tí, ktorí okúsili štvordňový pracovný týždeň, sa už k päťdňovému vracať nechcú