Nástup umelej inteligencie na pracovisku otriasa dôverou niektorých pracovníkov. Keď sa Jessicy jej šéf opýtal, či by spoločnosť mala používať nástroje AI, cítila sa veľmi neistá a nervózna. Jej pracovnou náplňou je obsahový marketing, pričom hlavnou úlohou je písanie a editovanie článkov. Ide o činnosti, pri ktorých hrozí, že by ich mohla vykonávať umelá inteligencia.
Jessicine obavy však nespočívajú len v tom, že príde o prácu. „Písanie ma vždy bavilo. Študovala som angličtinu a predtým, ako som sa dostala k obsahovému marketingu, som bola novinárka. Nikdy som nerobila nič iné, nemám žiadne iné zručnosti,“ povedala.
Mnohí zažívajú existenčnú krízu
Výskumy ukazujú, že mnohí zamestnanci sa obávajú že umelá inteligencia nahradí ich pracovné miesto, najmä v kreatívnych odvetviach, kde nástroje ako ChatGPT dosiahli významný pokrok v oblasti generatívneho učenia.
Pre Jessicu je ale hrozba osobná alebo dokonca existenčná. Obáva sa, že sa neuplatní na pracovnom trhu. Uvedomuje si, že jej pracovná identita už nemusí byť relevantná. Bojí sa, čo bude robiť, ak jej pozícia zanikne.
Strach z automatizácie
„Strach z umelej inteligencie sa týka identity. Práca plní mnoho rôznych funkcií osobnosti. Áno, zabezpečuje nám príjem, ale poskytuje aj pocit vlastnej hodnoty, spolupatričnosti, možnosti rozvíjať nové zručnosti a dáva životu zmysel. Keď je naša práca ohrozená, všetky tieto ďalšie veci sú ohrozené spolu s ňou,“ povedala Mindy Shossová, profesorka psychológie na floridskej univerzite.
„Úzkosť pramení z neznáma. Vývoj umelej inteligencie napreduje, je naozaj ťažké držať s ňou krok. V súčasnosti je toľko neznámych a toľko špekulácií o tom, čo umelá inteligencia môže, chce a mohla by urobiť. Je pochopiteľné, že ľudia majú obavy,“ povedala Shossová.
Zaniknú podradné pozície
V skutočnosti môže byť dobré, ak AI nahradí podradné pozície, uviedla výskumníčka v oblasti umenia, klímy a technológií Jo Lindsay Waltonová z Univerzity v Sussexe. Poukázala na to, že úlohy, ako je napríklad prepisovanie, sa stanú úplne automatizovanými. Vysvetlila, že keď sa tak stane, pracovníci sa budú môcť sústrediť nielen na podstatnejšiu, ale aj na zmysluplnejšiu a uspokojujúcejšiu prácu, pri ktorej sa môžu cítiť dobre.
Je dôležité si uvedomiť, že dnešní zamestnanci nie sú prví, ktorí prežívajú existenčnú krízu v dôsledku automatizácie. Už od čias priemyselnej revolúcie ľudí ohrozovali stroje, ktoré sľubovali, že si prisvoja ich prácu.
„O našej súčasnosti a budúcnosti sa môžeme veľa naučiť z toho, ako ľudia v minulosti uvažovali o svojej budúcnosti,“ hovorí Waltonová. Z historického hľadiska však boli tieto hrozby prehnané a ľudia si vždy zachovali nezastupiteľnú úlohu v pracovnej sile. „Kľúčovým posolstvom je, že sa mýlili,“ dodáva, „a my sa pravdepodobne mýlime tiež.“