Podujatia registroval distribútor homeopatík
Celá vec má však ešte jednu rovinu. Ako potvrdil aj predseda akreditačnej rady, súčasné pravidlá nepripúšťajú kreditovanie firemných vzdelávacích aktivít. Ich porušenie môže viesť k strate medzinárodných zmlúv aj výhod, ktoré z nich slovenským lekárom vyplývajú. Jednou z nich je, že kredity získané na Slovensku im platia vo všetkých krajinách EÚ, v Kanade aj v USA.
Ako organizátor minuloročných aj tohtoročných homeopatických vzdelávacích podujatí je oficiálne uvedená Sekcia homeopatických liekov Slovenskej farmaceutickej spoločnosti, ktorá spadá pod Slovenskú lekársku spoločnosť. No registrovala ich spoločnosť Boiron SK. Rovnako minimálne na jednej pozvánke je ako kontaktná osoba, u ktorej sa možno nahlasovať na školenie a získať o ňom bližšie informácie, uvedená medicínska konzultantka firmy. Boiron SK patrí na Slovensku medzi najväčších predajcov homeopatík. Za rok 2015 vykázala tržby takmer 3,5 milióna eur.
Riaditeľ spoločnosti Radovan Pétervári hovorí, že kontinuálne vzdelávanie francúzskej klinickej homeopatie sa na Slovensku začalo v roku 1998. Zastrešovala ho francúzska homeopatická škola CEDH, pričom spoločnosť Boiron poskytovala grant na toto vzdelávanie. Doteraz mali vyškoliť takmer 1 600 zdravotníkov a každým rokom pribúda 50 až 80 vyškolených lekárov a lekárnikov. Ich vzdelávanie malo umožniť odborníkom v zdravotníctve získať nové poznatky a prehĺbiť si vedomosti s cieľom čo najlepšie pomôcť pacientovi.
Zároveň bolo podľa R. Péterváriho snahou kompenzovať malý priestor, ktorý má homeopatické vzdelávanie na univerzitách a stredných školách. „Homeopatické vzdelávanie malo až do roku 2016 pridelené kredity pre lekárov, lekárnikov aj farmaceutických laborantov. Napriek tomu, že neevidujeme žiadne zmeny zákonov, predpisov a vyhlášok, kredity pridelované zrazu nie sú. Ako je to možné? Možno sa vám to podarí zistiť, pokiaľ skúmate túto problematiku objektívne,“ napísal na otázku, či vedeli o tom, že lekári za podujatia týkajúce sa homeopatie dostávali kredity.
Zdroj: SITA/AP
Garantom školení pre lekárov je farmaceutka
Ďalšou zaujímavosťou je, že garantom minuloročných aj tohtoročných vzdelávacích podujatí pre lekárov je farmaceutka. V tomto prípade Monika Kyselicová. Tá v minulosti pôsobila ako konateľka firmy Dolisos, ktorá sa v roku 2006 zlúčila s firmou Boiron. Tým sa podľa M. Kyselicovej jej pôsobenie vo firme skončilo a s Boironom ju nič neviaže. Na otázku, aké benefity jej vyplývali z toho, že bola garantkou týchto vzdelávacích aktivít, povedala, že žiadne.
Garant spolupracuje pri zostavení odborného programu vzdelávacích podujatí a pri výbere prednášateľov. Zároveň sekcia vypracúva hodnotiacu správu odborného garanta o úrovni vzdelávacej aktivity pre prax. Na otázku, prečo je ako farmaceutka garantom pre podujatia určené lekárom, M. Kyselicová ako dôvod uviedla, že s tým súhlasila Sekcia homeopatických liekov Slovenskej farmaceutickej spoločnosti, ktorá je organizačnou zložkou SLS. M. Kyselicová je predsedníčkou tejto sekcie. „Povinnosti garanta upravuje Zmluva o spolupráci medzi Slovenskou lekárskou spoločnosťou, Sekciou homeopatických liekov a firmou Boiron na základe aktuálnej legislatívy,“ dodala.
Odborná sekcia homeopatických liekov Slovenskej farmaceutickej spoločnosti podľa šéfa akreditačnej rady môže v rámci kontinuálneho vzdelávania školiť lekárnikov, ako zaobchádzať s homeopatikami v lekárňach. Celkom inou vecou však je vzdelávanie lekárov či iných osôb v samotnej homeopatii či v liečbe vybraných ochorení homeopatikami, ako to chceli robiť spomínané aktivity. „Pripadá mi to podobne, ako keby sa mali astronómovia či astrofyzici školiť v astrológii. Nonsens,“ hovorí J. Glasa.