Lekári, ktorí chcú vykonávať prax, sa musia neustále vzdelávať. Tak ako technológie, aj medicína a veda totiž každým rokom napredujú. Povinnosťou každého lekára je v priebehu piatich rokoch nazbierať 250 kreditov, väčšinu štúdiom. Sto kreditov dostáva za prax, zvyšné za absolvovanie odborných podujatí. Všetko to však musia byť vzdelávacie aktivity akreditované ministerstvom zdravotníctva.

Hodnotenie a kontrolu kontinuálneho vzdelávania lekárov má na starosti Slovenská lekárska komora (SLK). Paradoxne, práve tá bola v minulosti garantom štúdia alternatívnej medicíny, konkrétne homeopatie. „Pri kurzoch homeopatie ide o neakreditované vzdelávacie aktivity,“ uvádza pritom hovorkyňa ministerstva zdravotníctva Zuzana Eliášová. V preklade - komora nielenže uznávala lekárom kredity za vzdelávania, za ktoré nemala, ale bola aj ich garantom.

Podľa Kalendára vzdelávacích podujatí CME na stránke komory bol kreditmi ako prvý ohodnotený IV. homeopatický kongres slovensko-český v roku 2012. Organizovala ho Slovenská lekárska homeopatická spoločnosť a ako garant je uvedená lekárska komora. Ďalšie podujatie pripravovalo občianske združenie Rytmo a garantom bola Sekcia akupunktúry SLK. Za každé podujatie mohli lekári získať tri až osem kreditov.

Dvojročná pauza

V roku 2013 pri jednej mediálnej „prestrelke“ na neoprávnené uznávanie kreditov za kurzy homeopatie poukázal v tom čase viceprezident Slovenskej lekárskej spoločnosti (SLS) Jozef Glasa. Následne sa nejaký čas tieto vzdelávacie aktivity nekreditovali. Konkrétne dva roky. Ako totiž zistil TREND, vlani bola homeopatia do kalendára vzdelávacích podujatí prepašovaná opäť. Niekoľko homeopatických vzdelávacích podujatí bolo naplánovaných aj na tento rok.

Prezident lekárskej komory Marian Kollár povedal TRENDU, že o tom nevedel. S otázkami nás odkázal na Akreditačnú radu Slovenska pre kontinuálne medicínske vzdelávanie. Ide o spoločnú organizáciu SLK a SLS, ktorá má od minulého roka na starosti organizáciu a dohľad nad celoživotným vzdelávaním zdravotníkov. Jej predsedom je spomínaný kritik homeopatie J. Glasa. Ten hovorí, že sporné vzdelávacie aktivity sa dostali do kalendára poza jeho chrbát a chybou úradníčky, ktorá ich tam, tak povediac bez rozmýšľania, zaradila.

História systému vzdelávania zdravotníkov

Systém hodnotenia a kontroly kontinuálneho vzdelávania lekárov aj iných zdravotníckych pracovníkov v minulosti riadila Slovenská akreditačná rada pre kontinuálne medicínske vzdelávanie (SACCME). V nej boli zastúpené organizácie Slovenská lekárska spoločnosť, Slovenská lekárska komora, Asociácia lekárskych fakúlt, Asociácia súkromných lekárov a Slovenská zdravotnícka univerzita. Neskôr v dôsledku nezhôd zo SACCME vystúpila Slovenská lekárska komora. Aj niektoré ďalšie profesijné komory, napríklad Slovenská komora sestier a pôrodných asistentiek či Slovenská lekárnická komora si začali vytvárať vlastné systémy udeľovania a kontroly kreditov. SACCME nakoniec zanikla, respektíve bola transformovaná. Slovenská lekárska komora a Slovenská lekárska spoločnosť po vzájomných rokovaniach v decembri 2015 uzavreli niekoľkoročné spory. Následne v priebehu roka 2016 vytvorili spoločnú Akreditačnú radu Slovenska pre kontinuálne medicínske vzdelávanie (ARS CME). Jej predsedom sa stal Jozef Glasa. Akreditačná rada nemá vlastnú právnu subjektivitu.

Prameň: predseda ARS CME prof. Jozef Glasa

Po vzniku akreditačnej rady sa podľa neho najskôr sústredili na praktické kroky, ktoré zabezpečia riadne fungovanie procedúry kreditovania vzdelávacích aktivít. Konkrétne napríklad na zlepšenie pôvodného elektronického portálu SLK a zautomatizovanie načítavania získaných kreditov priamo na elektronické konto daného lekára. V súčasnom období ich čaká tá ťažšia časť celej práce - odstraňovanie nahromadených deformácií systému.

„Vzhľadom na toto aktuálne prebiehajúce úsilie ma osobitne mrzí, že na základe chyby v ešte plne neimplementovanom systéme odbornej kontroly sa v priebehu minulého, ba dokonca aj v tomto roku do verejne dostupného Kalendára vzdelávacích podujatí CME mohli dostať niektoré problematické aktivity,“ hovorí J. Glasa.