Expert na vodcovstvo a organizačné správanie Jon M. Jachimowicz z Harvardovej školy obchodu vyspovedal 200 úspešných ľudí od športovcov cez umelcov po generálnych riaditeľov firiem z rebríčka Fortune 500. Každý jeden z nich mu dosvedčil, že ich ambície sa v určitom bode stali skôr povinnosťou.
Keď vás práca baví, chcete jej venovať všetok svoj čas. Ani sa však nenazdáte, a v zápale nadšenia si začnete na plecia brať viac povinností, než reálne dokážete zvládnuť, či zanedbávať dovolenku. Riskujete tým, že časom vyhoríte. Svoje o tom vie aj profesor Jachimowicz, ktorý sa z Veľkej Británie presťahoval do New Yorku, aby sa tu mohol naplno venovať štúdiu globálnej ekonomickej nerovnosti. Všetky svoje sily venoval výskumu, v dôsledku čoho jeho vášeň do roka prerástla v cynizmus. Profesor podľa svojich slov stratil smer a cítil sa zmätený.
Nie vždy je na škodu zobrať v rámci zamestnania prácu navyše. Ak to budete robiť príliš často, môže sa to odraziť na vašom fyzickom i psychickom zdraví. Keď toho na vás bude v práci priveľa, nebojte sa ozvať a povedať nadriadenému, ako sa cítite, radí Jachimowicz. Inak sa môže stať, že budete časom o práci pochybovať. Hrozí vám aj pokles produktivity či psychická vyčerpanosť.
Nebojte sa zobrať si voľno alebo znížiť pracovné zaťaženie. Vyhnete sa tým emočným výkyvom, v rámci ktorých budete v niektoré dni pociťovať eufóriu z práce a v iné vás zas bude deprimovať. Táto nestálosť môže byť emočne vyčerpávajúca. „Pre výkon to nie je dobré,“ dodáva Jachimowicz pre portál CNBC.
Je prirodzené, že sa záujmy človeka časom menia. Prácu si preto podľa profesora netreba vyberať podľa toho, pre čo máte vášeň, ale zohľadniť skôr svoje nadanie. „Nájdite si zamestnanie, ktoré vám umožní často využívať silné stránky a vyhnite sa toxickým každodenným situáciám,“ radí Jachimowicz. Rovnako to vidí aj miliardár a investor Mark Cuban, ktorý je jedným z porotcov známej šou Shark Tank. Podľa neho by ste sa mali tomu, čo vás baví, venovať vo voľnom čase a kariéru založiť na svojich talentoch.