Duševné zdravie sa stáva globálnou pandémiou, ktorá zasahuje pracoviská po celom svete. Medzi najviac postihnuté sektory patrí finančný sektor. Prieskum spoločnosti Deloitte tento rok ukázal, že v oblasti financií a poistenia trpí 17 percent zamestnancov všetkými tromi hlavnými príznakmi vyhorenia – vyčerpanosťou, klesajúcim výkonom a mentálnym odstupom od práce. To je výrazne viac než priemer 12 percent v ostatných sektoroch.

Priemerné ročné náklady na zlý duševný stav zamestnanca v sektore financií a poistenia predstavujú 5 379 libier (6 511,47 eur), čo je viac než dvojnásobok v porovnaní s akýmikoľvek inými sektormi, ktoré prieskum pokrýval. Informuje o tom Financial Times.

Podľa Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) a Medzinárodnej organizácie práce (ILO) sa každoročne stratí približne 12 miliárd pracovných dní v dôsledku depresie a úzkosti, čo globálnu ekonomiku stojí až jeden bilión dolárov. „Rozsah problému je mimoriadne znepokojujúci, najmä medzi mladými ľuďmi,“ povedala profesorka epidemiológie na univerzite v Yorku (UK) Kate Pickettová. „Nárast je tak obrovský, že niečo reálne sa deje.“

Doctor,Hands,Using,Calculator,And,Mobile,Smart,Phone,,Work,On
Neprehliadnite

Takmer 40 percent európskych pracovníkov má naštrbené duševné zdravie

Príčiny globálnej krízy duševného zdravia sú rôzne, od rastúcich životných nákladov až po všadeprítomné používanie sociálnych médií. Podniky sa čoraz viac sústreďujú na hľadanie spôsobov, ako podporiť pohodu zamestnancov. „Lídri musia byť pripravení viesť častejšie diskusie o celom spektre duševného zdravia,“ povedal bývalý generálny riaditeľ HSBC John Flint.

Dlhodobý pokles duševného zdravia od začiatku tisícročia bol ešte viac prehĺbený pandémiou kovidu. Prieskum WHO ukázal, že v rokoch 2020 a 2021 vzrástol počet prípadov depresie o 25 percent na celom svete.

Ďalšie dôležité správy

Young,Woman,Waiting,For,Job,Interview
Neprehliadnite

Zabudnite na technické zručnosti, budúcnosťou pracovného trhu je niečo úplne iné