V košických oceliarňach U. S. Steel sa zvýši mesačná tarifná mzda každého zamestnanca o 80 eur mesačne. S účinnosťou od 1. novembra to zabezpečuje nový dodatok ku kolektívnej zmluve, ktorý v pondelok podpísali zástupcovia odborov a zamestnávateľa.

Vyjednávanie boli komplikované

Súčasťou dohody podľa odborov je aj vyplatenie jednorazovej odmeny vo výške 100 eur. Za prácu v rozšírených špecifických profesiách sa mzdové zvýhodnenie zvýšilo na 30 eur mesačne.

Možné predĺženie pracovného času zamestnávateľom o dve hodiny týždenne sa mení na model štyri mesiace oznámením plus ďalšie dva mesiace schvaľovaním odbormi. Dosiaľ bol tento model 3 + 3, zamestnávateľ ho chcel zmeniť na model 6 + 6. Takýto bude po novom len pre okruh zamestnancov v administratíve. Pre zamestnancov prvovýroby to budú tri mesiace len po schválení odbormi. Mzdové zvýhodnenie pri zvýšení pracovného času bude 11,2 percenta tarifnej mzdy.

Hovorca podniku Ján Bača skonštatoval, že kolektívne vyjednávanie v tomto roku bolo extrémne komplikované.

„Chceli sme dosiahnuť viac v oblasti pružnosti pracovného času. Potrebujeme vedieť flexibilnejšie plánovať pracovné zmeny. Je veľa neistôt a nepredvídateľnosti, príkladom sú energie a veľké výkyvy cien. To má dosah aj na domácnosti našich zamestnancov, a preto sme radi, že sme sa dohodli," uviedol pre TASR.

Sociálny zmier vo firme

Pre spor v kolektívnom vyjednávaní vyhlásili odbory v oceliarňach ešte 25. apríla štrajkovú pohotovosť. Za hlavné dôvody označili neochotu zamestnávateľa adekvátne zvyšovať tarifné mzdy a jeho snahu o ďalšie predlžovanie týždenného pracovného času. V hlasovaní v auguste a septembri sa 70 percent zamestnancov vyjadrilo za vyhlásenie štrajku.

„Je to taká silná kompromisná dohoda, určite tomu pomohol fakt, že sme vyzbierali podpisy na vyhlásenie štrajku. Na základe tohto faktu prebiehali veľmi konštruktívne rozhovory a minulý týždeň sme sa za stolom dohodli a ratifikovalo to v pondelok všetkých 12 základných organizácií pôsobiacich v U. S. Steel Košice pri Rade odborov OZ KOVO," povedal pre TASR odborársky predák Juraj Varga.

Potvrdil, že deklaráciou zároveň došlo k odvolaniu štrajkovej pohotovosti, ktorá trvala 182 dní.

„Cieľ nie je štrajk, cieľ je vždy dohoda, a toto je len nástroj na dosiahnutie cieľa. Takže momentálne je tzv. sociálny zmier v našej firme," dodal Varga.

Ďalšie dôležité správy

Pneumatika
Neprehliadnite

Rastúce ceny energií zasiahli chemický priemysel. Situácia je mimoriadne neistá